Gezegenler Neden Yuvarlaktır ?


gezegenler

Dünya ve güneş sistemi Mars, Venüs, Jupiter, Ay, Neptün ve Plüton bu gezegenlerin ortak özelliği yuvarlak olmasıdır. Dünya oluşurken veya diğer gezegenler oluşurken bir ateş topu halinde erimiş halde oluşuyor. Eriğik halde bulunan ilk oluşum halindeki gezegenlerin yer çekimi kuvveti yuvarlıklığı kazandırmasını sağlıyor. Fizik devreye giriyor ve yerçekiminin yapmış olduğu yuvarlaklığı veriyor. Dünyada bir yerde çıkıntı var işte o çıkıntıyı yer çekimi kuvveti çeke çeke yuvarlaklaştırıyor.

Bilimsel açıklaması

Madde en az enerjiyi merkezden eşit uzaklıklardan bulunduğu zaman harcar. Yani madde en az enerjiyi eşit uzaklıkta bulunduğu zaman harcar ve yuvarlak olduğu zaman kütlesi yer çekiminin merkezine en yakın noktadadır.

Dünyanın çekirdeğinin sağlamış olduğu yerçekimi bu yuvarlıklığı sağlamaktadır.

Dünyanın dönme hızı

Eğer dünyanın yuvarlaklığını bozacak bir çıkıntı olsa yerçekiminin etkisi orayı da kendi içine çekecektir. Şu an çekemiyor ama erimiş olduğu halde çekiyor. Dünyanın dönme hızı ve güneşin etrafında dönmemizde bir nevi dünyaya cila atarak tam yuvarlaklığı sağlıyor. Gidişat ekvatorları bombeleştirirken kutuplardan da baskı yaparak basık hale getiriyor.

Yamuk olan uydular

Düz bir yapıda ve yuvarlıkta olmayan bazı uydular var. Ay normal bir düzeyde yuvarlak ancak bazıları yuvarlak değil. Örneğin Phobosi Deimos. Bu durum uydunun küçük olması ve yerçekiminin gücünden dolayı kendini yuvarlaklaştırmaya çalışırken uydusu olduğu devasa Satürn ve Neptün sayesinde yamuk haller alması sayesindedir. Bu duruma ve bu tür uydulara hastalıklı patatesler ismi verilmiş.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in