Gezegenler Neden Yuvarlaktır ?


 

Dünya ve güneş sistemi Mars, Venüs, Jupiter, Ay, Neptün ve Plüton bu gezegenlerin ortak özelliği yuvarlak olmasıdır. Dünya oluşurken veya diğer gezegenler oluşurken bir ateş topu halinde erimiş halde oluşuyor. Eğri halde bulunan ilk oluşum halindeki gezegenlerin yer çekimi kuvveti yuvarlaklığı kazandırmasını sağlıyor. Fizik devreye giriyor ve yerçekiminin yapmış olduğu etki ile gezegenler yuvarlak oluyor. Dünyada bir yerde çıkıntı var işte o çıkıntıyı yer çekimi kuvveti çeke çeke yuvarlaklaştırıyor.

Bilimsel açıklaması

Madde en az enerjiyi merkezden eşit uzaklıklardan bulunduğu zaman harcar. Yani madde en az enerjiyi eşit uzaklıkta bulunduğu zaman harcar ve yuvarlak olduğu zaman kütlesi yer çekiminin merkezine en yakın noktadadır.

Dünyanın çekirdeğinin sağlamış olduğu yerçekimi bu yuvarlaklığı sağlamaktadır.

İlgili>>  Kuyruklu Yıldız Nedir? Kuyruklu Yıldız Hakkında Bilgi

Dünyanın dönme hızı

gezegenlerEğer dünyanın yuvarlaklığını bozacak bir çıkıntı olsa yerçekiminin etkisi orayı da kendi içine çekecektir. Şu an çekemiyor ama erimiş olduğu halde çekiyor. Dünyanın dönme hızı ve güneşin etrafında dönmemizde bir nevi dünyaya cila atarak tam yuvarlaklığı sağlıyor. Gidişat ekvatorları bombeleştirirken kutuplardan da baskı yaparak basık hale getiriyor.

Yamuk olan uydular

Düz bir yapıda ve yuvarlalıkkta olmayan bazı uydular var. Ay normal bir düzeyde yuvarlak ancak bazıları yuvarlak değil. Örneğin Phobos Deimos. Bu durum uydunun küçük olması ve yerçekiminin gücünden dolayı kendini yuvarlaklaştırmaya çalışırken uydusu olduğu devasa Satürn ve Neptün sayesinde yamuk haller alması sayesindedir. Bu duruma ve bu tür uydulara hastalıklı patatesler ismi verilmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç