Geniz Eti ve Bademcik Hastalıkları


geniz eti

halil ibrahim erolÜsküdar Üniversitesi NP Altunizade Polikliniğinden Prof. Dr. Halil İbrahim Erol Geniz Eti ve Bademcik Hastalıklarını anlattı.

Geniz eti ve bademcik hastalığı söylemeden önce geniz eti ve bademciğin yapısından bahsetmek isterim. Geniz eti burnumuzun ve ağzımızın birleştiği bölgede mikroplardan korunmak için adenoit yapıda bir oluşumdur. Bademcikte, aynı yapıda ağzımızı açtığımızda gördüğümüz histolojik yapı mevcuttur.

Bu yapıların özelliği o bölgeden geçen mikropların önlenmesini ve öldürülmesini sağlar. Hastalık yapma tepkilerini azaltmaya yarar. İki yapıda bazen vücut gücünün düştüğü durumlarda enfekte olabilir ve bazen hastalıklara sebebiyet verirler. Geniz eti intihapları ve bademcik intihapları bu hastalıklardandır.

Geniz eti hastalıkları daha çok çocuklukta görülür 15 yaşından sonra bu hastalık kaybolabiliyor. Geniz etinin büyümesinin ortaya çıkardığı hastalıklarda geçerlidir, aynı şekilde bademcik rahatsızlığı da böyledir.

İlgili>>  Çocuklarda geniz eti ameliyatı sonrası süreç nasıl olur?

Hipertrofi dediğimiz organlarını büyümesini kasteden bu hastalıkları da bu organların küçültülmesi mümkün olmadığı için ortadan kaldırılması hastalıkların önlenmesi ya da hastanın solunum yolunu tıkamasının önüne geçmesi için gereklidir. Geniz eti ve bademcik ameliyatı dediğimiz bu rahatsızlıklarda, hastanın solunum yolunu açarak geniz etinin çocuklarda tıkamasına bağlı olarak bir takım sinüzüt enfeksiyonlarını ve orta kulak enfeksiyonlarından korunmak için alınması gerekmektedir.

Çocukluk döneminde ya da erişkin dönemde bu iki organını büyüklüklerine bağlı uyku apnesi dediğimiz insanın nefes almasını engelleyen hastanın uykudaki konforunu düşüren hastalıklarda mevcuttur, bu hastalıkların tedavisinde bademcik ve geniz eti alınması gerekmektedir.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç