Genç Osman’ın Katledilişi


 

 

ahmet şimşirgilProf. Dr. Ahmet Şimşirgil  Genç Osman olayını ve yeniçeriler ihanet etti mi sorusunu cevapladı.

Yeniçeriler zaman zaman ihanete sebep oldular. Zaman zaman sebep edildiler. Çeşitli olaylar var, bazen kenarda kaldılar. Mesela yeniçerilerin en dikkate değer isyanlarından birisi Genç Osman isyanıdır. Genç Osman isyanında yeniçeriler bu isyanda önemli bir figürdür. Potin savaşında iki taraf birbirine giriyor ardından Genç Osman (14 yaşında) çevresinin de etkisiyle yanlış yapıyor.

Yeniçeriyi lav etmek istediler

yeniçeriler

Hocası Ömer Efendi başta olmak üzere yakınındakiler bu yeniçeriden adam olmaz bunlar nankör adamlar diyerek yeniçeriyi silmesini istiyorlar. Bize mısır askeri, Şam Halep askeri lazım buradan asker yazalım diyorlar ve bununla ilgili bu askerleri yazabilmek için padişahı hacca gönderiyorlar.

Zaman zaman ordunun bir takım isyanları olabilir. Menderes zamanında darbe oldu, Demirel zamanında darbe oldu. Bu darbeyi yapan bütün ordu mudur? değildir. Biz bütün Türk ordusunu darbeci göremeyiz. O gün için orduyu yönlendirenler darbeyi hazırlar ve darbeye götürür. Bu insanları tenkit ederim, bütün bir Türk ordusunu darbeci diye niteleyemem. Aynı şeyi yeniçeri içinde söylemek geçerlidir. Siz bütün orduyu lav edip ben felan yerden ordu getireceğim derseniz yanlış yaparsınız. Her hadiseyi tarihi içerisinde de değerlendirmek lazım. Genç Osman gençti ve bu yanlışa sürüklendi.

Şeyhülistan Genç Osman’a hacca gitmemesini tavsiye etti

Genç Osman’a hacca gitmemesini şeyhülislam aynı zamanda kayınpederi Esad Efendi hacca gitme dedi, padişahlara hac gerekme dedi. İstanbul’un en büyük evliyalarından Aziz Mahmud Hüdayi sakın hacca gitme bu işten vazgeç dedi, çok uyardılar ama padişah dinlemedi ve otağını kurdurttu. Yani isyanı kendi eli ile yönlendirmiş oldu. Burada Genç Osman’ın hatalarını da görmek lazım.

Kara Davut Paşa’nın hainliği

Ardından yeniçeri isyanı başladı ve onu bu işe sevk edenlerin kellelerini istediler. Yeni bir sadrazam tayin ettiler Kara Davut Paşa, Kara Davut Paşa kesinlikle haindir. Yeniçeri Genç Osman’ın öldürülmesini istemiyor sadece bize bunlara sebep olanları ver diyorlar. Fakat Kara Davut Mustafa’yı isteriz diyor, Mustafa’yı padişah kıldırıyor ve kendisini de sadrazam kıldıttırıyor ve Genç Osman’ı orta camiye getirttiriyor.

Orada Genç Osman’a hakaret ediliyor. Öldürmek istiyorlar.Hangi padişah, hangi kul, kim padişaha bu hainliği yaptı diye bağırıyor. Yeniçeriler öldürülmesine mani oluyor fakat Kara Davut müthiş bir kindar bir adam kendisinin öldürüleceğini biliyor. Mustafa’nın akli dengesinin yerinde olmadığını biliyor.

Genç Osman’ın ölümü

Kara Davut Genç Osman’ı gece Yedikule’ye gönderttiriyor, ardından da cellatlara öldürttürüyor. Başında ise cebeci başı var. Genç Osman’ı orada şehit ediyorlar. Aşağılayıcı kelimeler, baldırını sıkmalar var. Fakat cinsel taciz olayı yoktur. Bizzat görgü şahitleri bunları anlatıyorlar. Ertesi gün Kara Davut Paşa sokağa çıkamaz hale geliyor. Kara Davut Paşa Yedikule’de aynı şekilde öldürülüyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç