Gebelikte üçlü tarama testi ne zaman ve nasıl yapılır?


 

Süleyman EserdağGebelikte üçlü tarama testi ne zaman ve nasıl yapılır? Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ üçlü tarama testinin ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verdi.

Üçlü tarama testi 16 ve 18’inci gebelik haftasında tarama yapılır. 20. haftadan sonra duyarlılığı düşer bu yüzden 18. hafta arasında yapılması önemlidir. Biyokimyasal bir testtir ve üç tane biyokimyasal değere bakılır.

Down sendromu dediğimiz 21. kromozomun 2 tane değilde 3 tane olması durumunda bebeğin fiziksel zeka ile ilgili bir takım gelişim problemleri ortaya çıkabilir. O yüzden bütün gebeliklerde 18. haftalardan arasında 3 kimyasal parametreyi değerlendirerek down sendromu ile ilgili bir risk olup olmadığını ortaya koymaktayız.

Normalde AFT değeri down sendromu olan bebeklerde annenin kanında düşer eğer böyle bir durum var ise parametreler bu şekilde ise ve tarama testi pozitif çıkacaktır.

Genel olarak kabul ettiğimiz sınır değer 1/250’nin üzeridir. Üçlü tarama testi pozitif ise hemen annenin ve babanın endişelenmesini de önermekteyiz. Çünkü bu bir tanımsal bir test değildir bu yalnızca bir tarama testidir. İleri tektik için karından su alınıp değerlendirilmesi işlemine gerek vardır ve bu tanı şekli kesindir. Bebeğin kromozonları ile ilgili kesin olarak bize bilgi verir. O yüzden ikili test veya üçlü teste güvenilirlik oran hemen hemen bir birine yakındır.

Eğer ki pozitif ise ileri tektik için ailelerin mutlaka aminiyo senteze yönelmelerini önermekteyiz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç