Gazeteciler Mesleklerini Yapmaktan Uzaklaştılar


doğu ergilBugün gazetesi yazarı Prof. Dr. Doğu Ergil Mehmet Baransu‘nun tutuklanmasını değerlendirdi.

Bir gazetecinin sırf gazetecilik yaptığı için tutuklanması hem gazetecilik açısından hem de hukuk devleti açısından büyük bir kayıptır. Darbenin devlet sırrını haline gelmesi ve hırsızlık yolsuzluk haberlerinin darbe haline gelmesi. Kavramlar o kadar çarpıtıldı ve bunların içerisinde yer alanlar kendilerini korumak için öylesine kavramları değerleri ve hukuku çarpıttılar ki kendilerine de bir gün yarar sağlayacak korumaları terk ediyorlar ve sistemin çürümesine sebep oluyorlar.

Gazeteciler ve akademisyenlerin bir kısmı artık mesleklerini yapmaktan uzaklaştılar hükümet yandaşı ve hükümet karşıtı gibi iki tane kutuba savruldular. Savrulmak zorunda kaldır çünkü kendilerine dayatılan talep bu idi. Bu arada gerçekler doğrular buharlaştı gitti.

İlgili>>  Baransu, Muhalif Gazeteci Olduğu İçin Tutuklandı

Bir ülke kendine has değerleri yitirirse, kurumlar asli işlevlerini yitirirse o düzen tutmaz ve bu düzen hepimizi içine alan gemi gibi su almaya başlarsa batar ve batıyor da. Baransu’ya atfedilen suç devletin gizli belgelerini ortaya çıkarılması, devletin işkillendiği birileri bu belgeleri verdi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç