Freedom House: ‘Türkiye’de Basın Özgür Değil’


ayşenur arslanWashington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, 2014 yılı basın özgürlüğü raporunda Türkiye’yi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘basının özgür olmadığı ülkeler’ arasında gösterdi. Gazeteci-Ayşenur Arslan Türk basınını değerlendirdi.

Freedom House’nin raporundaki bir kelimeye dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’de basık artık özgür diyor dendi. Artık vurgusu önemli, Türkiye’de basın özgürlüğü tehdit altında diyorlardır yakın zamana kadar. Şimdi artık özgür değil deniliyor, bu noktaya geldi. Artık 3. ligdeyiz dünyada, 1. ligde demokratik ülkeler var. 2. ligte 5 sene öncesine kadar biz vardık şimdi artık biz 3. ligdeyiz.

Erdoğan’ın basın sözcüsü danışmanı Cemal Öztürk Yeni Şafak gazetesinde bir yazı yazdı. O yazıda; medya hiç bu kadar seviye kaybetmemişti, bu kadar feci hale gelmemişti dedi. Bunu söylerken de doğrudan doğruya yandaş medyaya çattı. Birimizden birimiz söylesek ayağa kalkarak yandaş medyayı kıskanıyor, bunlar gezici, münafık derler, kendi içlerinden birisi söylüyor bunları. Hakikaten o hale geldi. Erdoğan’ın yurt dışına giderken yanında götürdüğü isimlere bir bakın. En son Kuveyt’e giderken çektirdikleri fotoğrafa bir bakın.

İnsanın gerçekten oturup ağlayası geliyor. Bunların hangisi gazeteci bunlar ne yapar? yaptıkları yorumları, kurdukları cümleleri biliyoruz, son derece acıklı. Özgürlük zaten gitti de geride kalan posada zehirli atık kaldı geride. Hem bizim hem ülkemizi zehirlemeye çalışıyor. Kendi adıma şunu düşündüm; Halk tv aklımın kenarından geçezdi bir kaç sene önce bugün iyi ki halk tv var ve ben onun parçasıyım, nihayet ben kendimi limandayım diye düşündüm.

Freedom House teşhisini koymuş doğrudur katılırım altına imza atarım. Yandaş medyada bir kaç kişi var oturup sohbet edebileceğiniz onlar da hiçbir şeye dokunmayarak varlıklarını öyle sürdürüyorlar onun dışında bir de şuna bakmak lazım, yandaş kanallarda inanılmaz programlar yapıyorlar. Cine 5 ne kadar gözdeydi, Tmsf’nin elinde şimdi, oturuyorlar cinler periler kalkıyorlar masonlar bütün gece bunu konuşuyorlar yanı sıra Fethullah Gülen, parelelciler diye konuşuyorlar. Çok gülünç oluyorlar. Tabu yıkıyor havalarında tuhaf gerçekten hem incir çekirdeğini doldurmayan izleyicinin zihnini kirleten son derece yanlış çarpık şeyler konuşuyorlar.

İnsanların zihnini şelale gibi kirler atıyorlar her anlamda, hem dinsel dogmalarla ve başka sosyal alanlarda. Akıl bitmiş bilim hiç aramayın. Artık Cnn Türk’te bile cin saatli var bir de yemek programları var en gözde onlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç