Fransa’da yüz binler sokaklarda


Fransa’da tarihi yürüyüş gerçekleşiyor. Liderlerde ayrı bir kortej olarak kalabalığın arasında yerlerini alacaklar. Dünya genelinde bir kırktan fazla liderin teröri lanetlemek için katılacağı yürüyüş dünya basınında. Başta Fransa olmak üzere tüm ülkelerin haber kanalları yürüyüşü canlı veriyor.

11 Eylül sonrasında bile böyle sahneler yaşanmamıştı. Bugünkü gösteriyi özel kılan artık terörizmin küresel boyutlarda olması. Bugün Paris tarihe geçecek bir olaya sahne oluyor. Bu yürüyüş ile terörü mahkum etmeye çalışılıyor.

Diğer ülkelerde de Fransa’da olduğu gibi terörist saldırılar oldu ama artık buna bir son vermek için Avrupa ayakta.  Terör olaylarında kimin öldürüldüğüne bakılmaması gerektiğinin mesajı verilmek isteniyor.

Terör tehditi bundan önce hep yerel, mevzi gerçekleşen bir hareketti. Terör evrensel bir boyut kazandı, bu güne kadar dışardan militanlar geliyordu patlatıyorlardı bu şekilde idi. Artık terörist grupların her ülkede bir tabanı var. Terör yasası, terör sözleşmesi BM kapsamı içerisinde müzakere edilmekte. Ama terör nedir? sorusuna cevap verilemediği için hep askıda kaldı. Bir müsibet bin nasihatten yeğdir. Bu olay herkesin gözünü açtı ve artık teröre evrensel boyutta bakılmasını sağladı. Aynı anda terör olaylarının meydana gelmesi hem bütün güçlerin bir araya gelip bir şeyler yapılması gerektiğini hem de uluslararası planda bataklığı kurutabilmek için yürüyorlar.

Meydanda herkes geldikleri ülkenin bayrakları ile sokaktalar. Fransız bayraklarının da yoğun olduğu gösteride Türk, Kamerun, İtalya, İngiltere Afrika bayrakları, İsrail bayraklı ve daha çok ülkenin bayrakları ile herkes sokaklarda. Terörün yerel değil küresel tehdit olarak algılandığının resmi.

Comments 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in