Fotoğrafta Neden Çirkin Çıkarız?


selena gomez

Akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte fotoğraf çekmek sıradan ve anlık bir eylem haline geldi. Çektiğimiz bu fotoğrafları kendimize saklıyor ya da sosyal medyada paylaşıyoruz. Herhangi bir ortamda kendi fotoğrafımıza denk geldiğimiz zaman fotoğrafa bakıp şaşkınlıkla ben gerçekten böyle mi görünüyorum dediğiniz olmuştur. Ya da arkadaşınız çektiği fotoğrafı beğenmeyerek bir an önce isteklerde bulunduğunuz.

  • Peki ama neden? neden kendi fotoğraflarımızı görmekten bir nevi rahatsızlık duyarız?
    – Cevap aynalar.

Aynalar size diğer insanların fotoğraf makinalarının kameranın aksine sadece sizin göreceğiniz bir açıdan kendinize bakma imkanı sunar. Yani aynadaki yansımanız her ne kadar aynı gibi görünse de fotoğraftaki görüntünüzde arasındaki küçük farklılıklar vardır.

İlgili>>  Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları

Öncelikle insan yüzü simetrik değildir. İnsan aynaya baktığınızda hep aynı görüntü ile karşılaşır fakat biz onu aynaya baktığı gibi değil farklı görürüz. Bir insanın yüzüne baktığımız zaman fotoğrafına baktığımız gibi görürüz fakat kişi kendisine aynada baktığı zaman yatay olarak ters çevrilmiş aksini görmektedir.

Beyniniz aynadaki aksinizi fotoğraftaki sizden daha çok görmüş alışmış ve benimsemiştir. Bu nedenle beyniniz fotoğraftaki gördüğünüz sizi daha az gerçekçi daha az çekici ve hatta yabancı biri gibi algılayacaktır.

Çevredeki insanlar fotoğrafınıza baktığında hiç bir şey görmeyecektir. Çünkü onlar fotoğrafa baktığınızda aynı sizi görüyormuş gibi olacaktır.

Çevrenizdekiler bu fotoğrafta iyi çıkmışsın derse onlara inanın. Çünkü doğruyu söylüyorlar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç