Fitoterapi Nedir?


 

Bengi BaşerProf. Dr. Bengi Başer fitoterapi hakkında bilgi verdi.

Bitkisel tedavinin çok farklı yöntemleri vardır, bunlar çeşitli isimler, çeşitli başlıklar altında yer almaktadır, özellikle bir takım 3 bin yıllık Çin bitkilerinin tedavide kullanım şekli vardır ve fayda etmektedir. Bunun yanı sıra fitoterapi dediğimiz pek çok alan bitkisel tedavinin alt gruplarıdır.

Bilindiği üzere anadolu tıbbı bir olguyu etmektir bitkisel tedavi, çok eski büyüklerimizin uyguladığı, batı tıbbının uygulanmadığı zamanlarda kullanılan bitkisel tedaviye fitoterapi denir.

Destekleyici tedavi denilen bir takım ilaçlar var, bir çoğumuz bunların ismini biliyoruz. Biz bunları tedavinin bir parçası olarak kullanıyoruz ve bunları hastaların uygun bir şekilde kullanması için hastaların kan değerlerine, karaciğerine bakarak kullanılmaktadır. Bitkisel tedavinin en kötü tarafı ehil olmayan kişiler tarafından kullanılmasıdır. ,

Bitkisel tedavi yapılırken hastanın tüm klinik değerleri elinizin altında olmalı ve bütün bunlar ile zarar ve yarar oranına bakmak gerekiyor ve arkasından da bitkisel tedavinin uygulanması gerekiyor.

Bitkisel karışım yaparken bitkinin özelliği hatta kaynatılan kaplar bile önemlidir. Bu nedenle 40 çeşit bitkiyi aldım kaynattım yaptım ya da biz size 40 çeşit bitkiyi sunuyoruz gibi söylemlerden uzak durmanızı öneriyorum çünkü o zaman yarar değil zarar görülür. Ayrıca bitkisel tedavi bazen bir takım kapsüller ile de olabiliyor. Damlalar şeklinde belirli oranlarda da sunuyoruz. Önce detoks uyguluyoruz arkasından da ilaçları almanızı tavsiye ediyoruz ve zaman zaman kan değerlerinize bakmanızı öneriyoruz bunların sonunda güzel sonuçlar alıyoruz.

Özellikle vurgulamak istiyorum, mutlaka klinisyenler ve ehil kişilerce bunları yapmanızı şiddetle öneriyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç