Filistin’in Tarihi


 

Tarihte “Filistinler” diye bir kavim var, büyük ölçüde deniz kavimlerinden olduğu bilinmektedir. Filistin toprağı miladın sekiz bin yıl öncesinden beridir vardır. Yani Filistin yazının öncesinde bile var olan bir toprak.

Filistin’in ismi nasıl verildi; Filistin ismi Memluklular ya da Osmanlı devleti zamanında verilmemiştir. Genelde Bilad-i Şam deniliyor. Filistin ismi Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra yeni gelen yönetimin verdiği isim.

Filistinde Yahudier daha öncede vardı. Filistin’de İsrail denen yerde Yahudiler de vardı. İsrail Yahudilerin ana vatanıdır. Zamanla Yahudi kavmi dünyanın çeşitli yerlerine dağılmıştır.

19. Yüzyılda Doğu Avrupa‘dan gelen Yahudiler, gördükleri itilip kapılmadan dolayı kurtuluşu İsrail’de görüyorlardır. Geleneksel olarak İsrail’i istiyorlardı. Osmanlı Hükümeti Filistin’e gelen göçün önüne geçti. Daha sonra Yahudiler Filistin’e Yahudi olarak değil Amerikalı olarak geldiler. Böylelikle Filistin toprağı çok dilli bir toprak olmaya başladı. Daha sonra Çerkezlerde Filistin’e yerleşti.

İdarenin göçü önlemesine rağmen her zaman bir yan yol bulunuyordu. İki buçuk milyon Yahudi Rusya’yı terk ettiler. Filistin’e 30 bin Yahudi yerleşti, diğerleri Amerika, Kanada, Güney Amerika’ya yerleştiler. Avrupa Nazizim zulmüne girince Filistin’e göç edenlerin sayısında artış başladı.

1. Cihan harbinde Yahudi ulusu geleceğin İngiltere’de olduğunu anlamışlardı. İngiltere İsrail’de Yahudi Ocağı kurulacağını vaad etti. Yahudi Ocağı giderek kuvvetlendi ve Yahudiler’de silahlanmaya başladılar, olaylar iç savaş çıkarmaya kadar gitti.

İlgili>>  Hikayeleri ile O an

Yahudi devleti’nin 1948 Mayısın’dan ilanından sonra Arap Devletleri ile Yahudiler arasında savaşı getirdi.

1948 yılında İsrail devleti Tel Aviv’de ilan ediliyor, Ürdün, Mısır gibi Arap Devletleri savaşa giriştiler. Bu hazırlıksız savaş sonucu Arap Devletleri yeniliyor. Ve sonunda BM Filistin topraklarını bölüyor.

Filistin ile yeniden müzakere masasına oturan İsrail, 1967 sınırlarına dönmeyeceğini, Batı Şeria’ya örülen duvarın gelecekte kurulacak Filistin Devleti’nin sınırı olacağını savunuyor.

Filistin ve İsrail Tarihte en çok mürekkep akıtılan fakat hiç bir zaman çözüm bulunamayan bir yer. Hiç bir zaman hukukun mükemmel tasarımları hayata geçirilemedi. 1948’de 181 sayılı karar iki farklı devlet ortada Kudüs olsun fikri öne sürüldü fakat çatışmalardan dolayı devam etmedi. Karşılıklı birbirini tanıma en azından varlığını kabul etme oldu fakat çatışmaların seyri buna müsade etmedi. Şu an da hala bir çözüm bulunmuş değil. 1988’de Filistin tanınmıştı ama ne olarak tanındı hala belirsizliğini koruyor. Filistin’in karışık tarihinden çok karışık geleceği daha önemlidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç