Feminisler başörtüsü konusunda hiç eylem yapmadı


Hidayet Şevkat TuksalMardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Hidayet Şevkat Tuksal Türkiye’de laikliği ve feministlerin tutumu hakkında yorum yaptı.

Cemaatler, tarikatlar şeffaflaşmalı

Korku varsa demek ki bir sorun var demektir. Bu ülkede kadınların yüzde 60’ının başı örtülü biz mücadeleyi halk ile yapmadık, bizim mücadelemiz devletin temsilcileri ile idi.

Benim bütün özlemim herkesin hayatını kendi istediği şekilde yaşayabilmeli, kendimiz olarak yaşayabilmemiz lazım. Bir şeyleri çok iyi bilen insanlar var hep Türkiye’de. Gönlümde yatan şey; insanların kanaati neyse, düşüncesi neyse hiç bir korku duymadan açıklayabilecek, gruplarda şeffafliğin azami derecede sağlandığı bir ülke hayal ediyorum.

Cemaatlerin, tarikatların netlikte konuştuklarını duymuyorum, bunların şeffaflaşmasi lazım. Hepsinin arasında rekabet var ama rekabet koşullarını bilmiyorum. Hristiyan, Yahudi, İslam’a bakıyoruz, bunların hepsi çok farklı ayrıymış gibi anlıyoruz. Bu üç dinin arasında çok fazla ortaklık var ama uygulanmıyor. İslam ve Yahudilik eğer İsrail meselesi olmasa birbirine çok yakın bir dindir. Sürekli düşmanlık ayrılık üretmeden çok benzerlik üretilmesi lazım.

İlgili>>  Mezhep Ayrılıkları Nasıl Değerlendirilmeli?

Feminisler bize sahip çıkmadı

Bu ülkede kadınlar 17 sene kadınlar kesintisiz başörtüsü yasağı uygulandı. Feministler bu konuda hiç bir uğraşı yapmadı. Şu anda da aynı şey tersinden yok sayılıyor, feministleri şimdi tanıyan yok ama feministler kendini eleştirmiyor. 2005’te New York’a Türkiye’de kadın haklarını savunmak için, 14 kadın kuruluş başvurdu ama o toplantıya 13 kuruluş gitmedi, sadece 1 kuruluş gitti, gidenler arasında bende vardım ve o gece nerede yatacağım belli değildi, biz kendi çabamızla bir şeyler yapmaya çalışıyorduk.

Biz gerçekten hepimiz birbirimize karşı suç işliyoruz. Kör noktalarımız var, ezberlerimizi bozacak insanları görmüyoruz. Ermenileri görmüyoruz, başörtüsü sorununu görmüyoruz. Bu zor bir şeydir biz sadece kendi hayatımızı yaşayarak görmemezlikten geliyoruz bazı şeyleri.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç