Felçli hastalar neler yaşıyor


Erbil DursunFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun felçli hastaların rehabilitasyon süreci hakkında bilgiler verdi.

Felç hastaları ilk önce inkar dönemi yaşar

Kişilerin geçirdiği travmalarda inkar denen bir dönem var kişi geçirdiği travmayı kabul etmiyor. Zamanla kabul ediyor ve ondan sonra mücadele başlıyor. O mücadeleden sonra gelişmeler başlıyor.

İnsan vücudu bir bütün bir birinden ayırmak mümkün değil, yapılacak olan tedavilerin rehabilitasyonların bir bütünü ele alıp çalışmak gerekiyor. Kişinin sadece motor bölgeleri değil tüm vücuda tedavi uygulama gereklidir. Vücut bir bütün olduğuna göre felçe vücudun organları etkilendiğine göre bir bütün olarak ele alınması gerekir aynı zamanda da tedavi içinde bir bütün olarak yapılması gerekiyor.

Robot cihazı ile iyileşme

Felç geçirmiş hastayı en düzgün şekilde yürütmeye çalışan robotlar var. Robot ile felç hastaları olması gerektiği gibi yürüyor. Beyin yürümeyi robot sayesinden yeninden öğreniyor. Robota hasta ne kadar zaman geçirirse o kadar tedavisi mümkündür.

Felç geçirmek kolay bir hastalık değil, rehabilitasyon görme günleri kısıtlandı, bunların önüne açmak lazım yetkililerden istirham ediyorum. Ne kadar yoğu ve çok tedavi yapılırsa bu tip hastalıklarda gelişme o kadar çok olacaktır.

Felç olmadan tedavi olmak mümkün mü ?

İlgili>>  İnme (Felç) Nedir? İnmenin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir

Önceden alınacak önlemler ile deformitenin önüne geçmek çok daha kolay. Felç geçirdi hasta ilk aylarda spontan iyileşme denen bir mekanızma var beyinde yani felç geçiren hastayı beyin kendiliğinden iyileştirmeye çalışıyor. Felç olan hastada yapılan yoğun tedavi ilk üç ay çok önemli.

Felç tedavisinin belirtilerinin detaylarına bakarsak, baş ağrısı, konuşmada bozukluk, kusma, görme bozuklukları, bazı fonksiyonlarda azalma felcin geldiğini belirler bu gibi durumlarda acilen nöroloğa gidilmeli ve acilen bu vakaları doktora bildirmeniz gerekli.

Felçli hastayı günlük yaşama hazırlamak gerekli

Sol tarafı tutulmuş olan felçlilerde hasta sola bile bakmıyor, hasta solu inkar ediyor, sol kolu yokmuş gibi davranıyor, yemeğin sol tarafını yemiyor o kadar komplike iş bu. Hastalarımızda olmayan başka faktörler işin içine girmeye başlıyor. Çok büyük bir efor sarf etmek gerekiyor rehabilitasyon için.

Hastayı günlük yaşama hazırlamak için hastanın kendi kendine bağımsız hale gelmesi gereklidir. Rehabilitasyon merkezinde vücudunun her yerini tedavi ettikten sonra eve göndermekten ziyade bu kişi hayatındaki sorumluklukları yerine getirmesi gerekli. Hastaya ütü yaptırmak, ev işi yaptırmak, tuvalet eğitimi tek tek öğretmek gereklidir, bunlar iş ve uğraşı terapisti demektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç