FBI´ı şaşırtan uçak korsanı!


 

24 Kasım 1971. İnce, uzun boylu bir adam Portland kentinden Sitl’a sefer yapan Northwest Airlines uçağına biniyor. 36 yolcu taşıyan uçak havalandıktan az sonra kabin hostesine bir kağıda yazdığı mesajını uzatıyor. Bilet kuponunda adı Dan B. Cooper yazılı yolcunun mesajını okurken gözleri irileşen hostes soluğu kokpitte alıyor. Kaptan pilot da okuduktan sonra heyecan içinde ”Yolcuya isteğini yerine getireceğimizi söyle.”talimatını veriyor.

Cooper’ın verdiği mektubun içeriğinde bavulumda bomba var sizden 200 bin dolar nakit para istiyorum yazmıştır. Alan indiğimde isteklerim yerine getirmezseniz bombayı patlatacağım diyor. Cooper indiğinde talepleri karşılanmıştır ve parası teslim ediliyor. Cooper, olaydan habersiz yolcuların uçaktan inmesine izin veriyor.

Uçak tekrar kalkıyor ve Cooper bir not daha veriyor hostese şimdi Meksico City’e gideceğiz. Uçak akşam 20 sıralarında havalandıktan sonra 20 bin doları gövdesine yapışkan bantlar ile sarıyor. Güney istikametinde 1 saat geçtikten sonra uçağın arka kısmından hava giriyor hostesler uçağın mutfak kapısının açıldığını tespit ediyorlar Cooper görünürlerde yok. Para bavulu boşalmış ve paraşütün ikisi yok.

İlgili>>  Dünyanın 5 süper uçağı

Bu olay 1971’te ülkede büyük bir sansasyonel yarattı FBI uçaktan paraşütle atladığını bildirdi ve Cooper’ın izine rastlanmadı. 9 yıl sonra küçük bir çocuk kırsal kesimde bulunduğu rengi kaçmış 20 bin doları polise getirdi. Yeniden başlayan araştırma sonuç vermedi. Aradan geçen bunca yıl ardından Cooper bir halk kahramanı seviyesine ulaştı.

3’ü emekli FBI ajanı, 4 yazar gece yarısı uçaktan paraşütle atlayan hava korsanın macerasını kitaplara taşıdılar. Bir bestekar Cooper adı ile listelere geçen bir müzik yaptı. Cooper’ın peşinde adlı bir sinema filmi yapıldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç