Fatih projesi sınıfta kaldı


18 milyon vaadedildi ama 730 bin tablet dağıtıldı, fatih projesi için 4.5 milyar liraya yakın bütçe ayrıldı. Gerçekleştirme oranı yüzde 10 u altında kaldı.

Hükümetin en önemli projelerinden biri fatih projesi, amaç okullarda teknolojiyi iyileştirmekti. Her öğrenci ve öğretmene bilgisayar ve teknolojik tahta sözü verilmişti.

okul

 

Üzerinden 5 yıl geçti ancak proje sınıfta kaldı, muahalefet gerçekleşme rakamlarını öğrenmek istedi, soru önergesi verdi ama cevap gelmedi. Bilgi edinme kanunu kapsamında o rakamlara ulaştı. Chp İstanbul Milletvekili Nur Serter rakamların yüzde 10 un altında kaldığını orta çıkardı.

Milli Eğitim Bakanlığının son verilere göre; 55 bin okulun donaım ve yazılım alt yapısı tamamlanması gerekirken sadece 3 bin 260 tane okulun teknolojik alt yapısı tamamlandı. Oran yüzde 6 da kaldı. 55 bin okula döküman, kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı dağıtılması gerekirken 3.600 okula dağıtıldı. Proje kapsamında okul öncesi ilk öğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullardaki 570 bin dersliğe akıllı tahta ve ağ yapısı sağlanacaktı ayrıca her öğrenciye tablet bilgisayar verilecekti. Ancak 18 milyon öğrenci ve öğretmene tablet bilgisayar dağıtılması gerekirken sadece 731 bin öğretmene ve öğrenciye dağıtıldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç