Faiz düşürüldükçe dolar yükseliyor


abdüllatif şenerEski Başbakan Yardımcılarından Abdüllatif Şener Türkiye ekonomisini ve Merkez Bankası’nın durumunu değerlendirdi.

İktidar ve Merkez Bankası uyumlu çalışmalıdır

Ekonomi politikalarından dolayı Başbakan ve kabine sorumludur, ekonomi kötüye gittiği zaman iktidara bakılır. Ekonomi politikalar denildiği zaman aynı zamanda yasal düzenlemeleri de düşünmek lazım. İktidarın bağımsız olan Merkez Bankası ile uyumlu çalışması gereklidir. Merkez Bankası hükümetin dedikleri ile hareket etmez, ekonomide ne gerekli ise o yapılır.

Tabloya baktığımızda, Cumhurbaşkanı Merkez Bankasını arada haşlıyor. Merkez Bankası başkanı ise üzerindekileri baskıları azaltmak adına denileni yapıyor gibi gözüküyor. Burada başbakan en önemli faktördür, bu konuda mazur görülen bir şey var Başbakan ekonomist değildir, daha önce dış işlerle ilgilenmiştir. Bu zamana kadar Türkiye’de başbakan olan herkes bir şekilde ekonomi ile ilgilidir. Davutoğlu salt dış politika ile uğraşmış ve başbakan olmuştur. Bunun için Merkez Bankası ile Cumhurbaşkanı arasındaki olayları izliyor. Muhtemeldir ki kimin doğru söylediğine karar veremiyor.

İlgili>>  Bu kez Babacan'ı hedef aldı

Faiz düştüğü zaman döviz yükseliyor

Faiz düştüğü zaman yatırım maliyetlerini düştüğünü söyleyebiliriz yani iş adamları kredi kullanacaktır ve iş adamları yatırım imkanlarına kavuşacaklardır. Faizi indirdiğiniz zaman diğer taraftan da döviz yükseliyor, döviz yükseldiği zaman dövize dayalı ticaret artıyor ve yatırım mallarının fiyatı yükseliyor.

Faizler düşsün dediğiniz zaman ekonomiyi bir yere çarparsınız, bunu ekonomi analizlerinin detaylı çalışmaları lazım. Türkiye ithalat yapan bir ülke. Türkiye ithalat yapıyor, ihraç ettiğimiz ürünlerden gelen para ithalattan az oluyor. Televizyon ihraç ediyorsak bunun yüzde 80 i ithal ürünler oluyor, ihracatımız yüzde 20 oluyor ve iç piyasada bir taraftan da dövizin baskısını hissediyor.

Burada kuru kavganın bir anlamı yok. Merkez Bankasını piyasayı daha iyi analiz ettiğini ve bağımsız olarak alacakları kararları ekonomi açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç