Facebook Yöneticisinden Ürün Tasarım Tavsiyeleri


 

Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir araç, yazılım veya servis etkileşiminden elde ettiği deneyim olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda şirketlerinde öncelik verdiği kavramların başında tasarım gelmektedir. Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un ürün tanıtım ve tasarım yöneticisi Jonah Jones, ürün tasarım tavsiyelerinde bulundu.

 

Jonah JonesJonah Jones şu tavsiyelerde bulundu; Gerçek bir sorunu çözmek ve kullanıcıları yapılan işin merkezinde tutmak gerektiği söyledi ve ekledi. Ürünü tasarlarken öncelikle gerçek bir sorunu çözebilecek bir çözüm bulmanız gerekiyor bu çok önemli.

Tasarım basit ve çekici olmalı

Öncelikle basit olması gerekiyor, basit olması yanında çekici olması önemli ve bunu yaparken mutlaka kullanıcıları dinliyor olmanız gerekiyor. Çünkü siz artık yatırımcılar ya da kendiniz için bir tasarım yapmıyorsunuz, kullanıcılar için tasarım yapıyorsunuz, kullanıcıların bu işin merkezinde olması gerekiyor.

İlgili>>  Zeki İnsanlar Sıradan Şeyleri Yeniden Tasarlarsa

Tasarım fonksiyonun yanında keyif ve eğlence verebilmeli

Özellikle mobil uygulamalar ve web sitesi tasarımlarında kullanıcı deneyimi kavramının daha da önem kazandığını belirtiyor. Bunu bir araba üretimi gibi düşünebilirsiniz, örneğin arabalar ilk çıktığında tasarım önemsenmez önemli olan arabaların gidebilmesiydi. Ama zamanla farklı yöntemlerin gelişmesi gerekiyor, aynı şekilde uygulamalar ve web sitesi içinde geçerli. Artık basit bir web sitesi ya da bir uygulama yeterli değil. Tasarım sadece fonksiyonlu olması yetmiyor, aynı zamanda bir keyif ve eğlence vermesi gerekiyor. İnsanların gerçek problemlerine hitap etmesi gerekiyor.

Jones, Facebook’un kullanıcı deneyimi ve yaklaşımını şöyle açıklıyor; Facebook için kullanıcı deneyimi baştan beri çok önemliydi. Zaten kuruluş amacı da insanların birbirleri ile bağlantı olmasını sağlamasını sağlamaktır. Bu da tamamen kullanıcıları içerisine entegre eden bir sistem.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç