Evren Nasıl Oluştu?


caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman, evren nasıl oluştu sorusuna cevap vardi?

 

 

Kuran’a göre evrenin başlangıcı

 

Enbiya suresi 30. ayetGöklerle yer bitişikti biz onları ayırdık” Kuran’ın genel mesajı; Allah tarafından evrenin yaratıldığı ve bu evrenin Allah’a bağlı olduğudur. Enbiya suresi 30. ayet bu yaratılışa bir kapı açıyor. Bizim gözlediğimiz bütün varlığı ifade etmek için bunların “bir arada olduğu” bir durumu ifade ediyor. Daha sonra bunların birbirinden ayrıldığını söylüyor.

ZÂRİYÂT-47 : “Onu büyük bir kudretle bina ettik ve onu genişleticiyiz.” buyuruyor. Kâinatın genişlemesi yılda yaklaşık 500 milyon kilometre hızla halen devam etmektedir.

Biz şu anda biliyoruz ki; evrenin başlangıcı çok sıcak ve yoğun bir ortamda başladı akabinde evren genişleye genişleye bu güne geldi. Evrenin geliştiği bütün safhalar bu genişleme çerçevesinde oldu.

Başlangıcın anlaşılması ise Einstein’ın formülleri ile oldu bunun yanında bir sürü süreçte var. Peygamber efendimizin zamanında söylenmiştir, bunlar kafadan atma ile söylenecek sözler değil, diğer taraftan big bang teorisini 1990’lar geldiğinde ortaya kondu. Bu nasıl söylendi Kuran’da diye düşünmemiz lazım. Kuran evrenin nasıl oluştuğuna cevap veriyor ve Kuran’ın Allah’tan geldiğinin ispatıdır.

Big Bang ve Kuran ilişkisi

big bang

Var olan bütün sürecin arkasından Allah’ın istemesi ve irade etmesi sonucunda olmuştur. Big Bang teorisi ile ilgili başka ayetlerde var. Evrenin genişlemesi gibi. Big Bang teorisinin bize söylediği şey; şu andaki her şeyin bir tekillikte başlangıçta olduğu sonra bunun birbirinden ayrıldığı şeklindedir ve gittikçe evrenin genişlediği ifade edilmiştir.

1900’lü yıllara geldiğimizde şunu görüyoruz, dünyada iki tane akım gelişti, bunlardan bir tanesi inkarcı materyalizm ayrıca kominizmden de destek buldu bunların söyledi şey bu evren ezeli ve her şeyin açıklaması da budur dediler. diğer taraftan maddeyi değişik bir şekilde kutsayan maddeyi haz almak için kullan ve dünyaya dal diyen bir kapitalizm anlayış yükselişleydi. Birincisi maddeyi kutsallaştırırken , kapitalizm ise haz almak için maddeyi ön plana çıkartıyordu. Bir tanesi din yoktur derken diğeri din varmış yokmuş bana ne diyordu, böyle bir ortamdı 1900’lara gelindiğinde.

Kuran’da bir ifadenin geçmesi Kuran’ın mucizesi ve buradan çıkan felsefi sonuçlarda ayrıca bizim için önemli. Fussilet suresi‘nde ise “Sonra Allah’ın iradesi göğe yöneldi o zaman gök duman halindeydi ona ve yer küreye isteyerek veya istemeyerek gelin buyurdu onlar da isteyerek geldiler“. Zariyat suresinde(47) ise “Evreni biz inşa ettik ve onu genişletmekteyiz“. Arapçasında ki ifadesinde ise sürekli genişlemeyi ifade eden bir ifade o da çok önemli.

İlgili>>  Kuran-ı Kerim İncelenerek Bilimsel Verilere Ulaşılabilir mi?

Stephan Hawking diyor ki; modern kozmolojinin en önemli bulgusu evrenin genişlediğidir. Bu sürecin içerisinde genişleyen bir evren var ve sürekli bu genişlemenin içerisinde hidrojen helyum oluşuyor ve bunlardan geri kalan madde oluşuyor galaksilerde bunlardan oluşuyor sonra galaksilerin içerisinde de zaten toz bulutlarının sıkışması ve yerçekiminin etkisi ile geri kalan gezegenler oluşuyor. Bunların ortaya konmasına baktığımızda 17. yüzyılların sonu 18. yüzyılda ancak bu gaz bulutların sıkışması ile geri kalan gezegenlerin yıldızların ortaya çıktığı söyleniyor. Kuran’da bunların ortaya konması muazzam.

Felsefe tarihinde, fizik tarihinde, bilim tarihinde bu bulguların ne kadar olağanüstü şeyler sürekli tartışılmıştır. Mesele evrenin genişlemesi ile ilgili tarih boyunca bir çok kimse evrenin demir gibi sınırları var diye düşünmüşler Aristoteles bunların arasındadır, Newton gibi bilim adamları ise sonsuz bir evren yapalım ve bu sorunları çözelim diyor. Sonsuz bir evren mi? sınırlı bir evren mi? diye iki ana model çarpışırken fizik ve felsefe dünyasında ve genişleyen, sürekli genişleyen bir evren modeli hiç ortaya konmamış.

Einstein Kuran’dan yararlandı mı?

albert-einstein

Bunları peygamberimizin kafadan attı da uydurdu demek çok büyük insafsızlık olur. Einstein Kuran’dan faydalandığını sanmıyorum, bilimin gelişmesi adım adım oluyor. Adım adım bulgular ile oluyor, evrenin genişlediğinin anlaşılması için teleskopun geliştirilmesi lazım, teleskop için optik lazım ve bilim adamlarının üst üste çalışması lazım. Einstein’den önce Einstein’e yol hazırlamak için diğer bilim adamlarının çalışması lazım. Einstein’in yol alması için diğer bilim adamlarının bilgilerinden faydalanması lazım. Einstein’in evrenin sırlarını kendi bulmuyor, Einstein’in formüllerini kullanarak başka bilim adamları buluyor gözlem yapılıyor ve bunların hepsi birleştiriliyor. Kuran bilim kitabı demekte hatalıdır, Kuran’ın bilimle ilişkisi var. Ama bilim kitabında neden sonuç ilişkisi olgusu var ve yapılan işlemler adım adım takip edilir. Kuran ise merdivenlerin nasıl tırmanıldığını söylemediği için Einstein’in Kuran‘a dayanarak bazı bilgileri bulduğunu söylemek mümkün değil.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç