Evlilikte Sık Yaşanan Sorunlar


bihter iyidirUzm. Klnk. Psk. Bihter İyidir, evlilik yaşanan sorunlar hakkında bilgi verdi.

 

 

Alkol madde ve duygu durumlarının evliliğe etkisi

uyuşturucu
Maddenin etkisi beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinden yani algılama ve muhakeme üzerinden sorun yaratıyor. Kişinin algılaması ve duygu durumu değişmeye başladığında yanlış anlamalar yanlış muhakeme etmeler ani değişmeler ve dalgalanmalar vuku bulabiliyor. Böyle bir durumda kişi aslında sağlıklı ilişkilerden kopmuş oluyor. Karşısındaki kişi ile ilgili sağlıklı duygular ortadan kalktığı zaman her türlü maddenin etkisinde değilken kendisinin de yanlış olduğunu düşündüğü davranışların gerçekleştirme olasılığı çok artıyor. Maddenin etkisi ile yapılan davranışlardan sonra çok ciddi pişmanlıklar görüyoruz.

Evlilikte sınırlar belirlenmeli
kadın erkek
Pek çok rolümüz hayatta pek çok farklı rol taşıyoyuz, anne ve babamızın yanında evlat sorumluluğumuz var. Yaşımız kaç olursa olsun ortama anne ve babamız geldiği zaman üzerimize çocuk elbisesini giyeriz. Eşimiz var ise onun yanında karı ya da koca rolünü taşıyoruz, iki rol birbirinden çok farklı. Karı – koca rolü olgunluk isterken çocukluk rolü ise çok farklıdır dolayısıyla birbirine paralel değil. Bir rol daha var ve o da annelik ve babalık rolü. Dolayısıyla bu roller net olması gerekiyor. Kişi eş iken rollerini net olarak bilmeli, evlat iken evlat rolünü bilmeli ama bunların bir birine karışmaması lazım. Sınırları çizebiliyor olmamız lazım. Benim kendi annemle olan ilişkim annem iledir, benim annem ile ilişkime eşimin müdahil olması süreci bozacaktır.

Gelin kaynana damat üçgeni

gelin kaynana
Gelin kaynana, damat üçgeninde eğer gelin ile kaynana arasında bir mesele var ise erkek bunun dışındadır. Çünkü iki yetişkin kadının meselesi her ne ise bu sorun onları ilgilendiriyor. Aile terapisinde bu meselelere yaklaşım biçiminde üçgeni kırıyoruz. İlişkiler üçgen olmamalıdır, iki kişi arasında olmaldır. Erkeği sistemden çıkartıyoruz. Annesine gidip pış pışlıyor, karısına gidip pış pışlıyor sonunda da iki taraf yine de bir birlerine sinir oluyor.

Evlilik yıkılmıyor ama bireyler mutsuz oluyor

evlilik

Bizim toplumumuzda bahsedersek pekte öyle sorunlarımız yıkılan evlilikler ile sonuçlanmıyor, aksine mutsuz bireyler ile sonuçlanıyor. Evlilik görünürde gayet sürüyor, bir aile formu görünürde korunuyor ama bir aile birliği var mı derseniz olmuyor.Bireyler içsel olarak çok yalnız kalıyorlar. Bizde evlilikler yıkılmıyor bununda sosyal sebepleri var. Bir ilişki yürümeyedebilir, bütün ilişkiler sonsuza kadar yürümez. Bazen sağlıklı halde ilişkilerin yürümediği görülebilir. Bazen çocuklarda olsa dahi kötü giden bir evliliği yıkmak daha iyidir. Denediniz bütün yolları olmadı o zaman ayrılık daha iyidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç