Evlilikte En Sık Yapılan İletişim Hataları Nelerdir?


En sık yapılan iletişim hatası: Konuşmamak

iletişim

Evlilikte sıkça yapılan iletişim hatalarının başında aslında konuşmamak geliyor. İnsanlar konuşarak anlaşabilen varlıklardır. Dışarı çıktığınızda iki kumruyu yan yana gördüğünüzde onların davranış şeklinden birbirlerini sevdiğini anlayabilirsiniz. İnsanları diğer canlılardan ayıran özellik konuşabilmesi ve iletişim kurmasıdır, iletişim dünyanın en önemli insani bir olgudur.

Kendimizi doğru ifade edememek

kavga

Doğru ifade karşı tarafın anlayabileceği şekilde kendimizi ifade etmek çok önemlidir. “Ben seni çok seviyorum, senden vazgeçmek istemiyorum”. “Sen de benim için bir şey yapmak ister misin?” gibi sorular doğru sorulardır. Karşı taraf bu sözlerin karşısında susuyorsa biz otomatikman herhalde benim gibi düşünmüyor diye düşünüyoruz. Benim kadar yoğun duyguları yok diyoruz.

Hayatı paylaşamamak

arkadaslik

İletişim problemin çözebilmenin en güzel formülü; bir şeyleri paylaşmaktır. Hayat paylaşmaktır ve bunun devamlı olması gerekir. Duyguları güzelce ifade ederek karşımızdakine ulaşırız iki günlük dünyanın sonunda istediğimiz hayatı yaşamak karşımızdakine ulaşmaya bağlıdır.

İlgili>>  Evlilikte Monotonluktan Kurtulmanın Yolları

İlişkiye özveri ve emek verememek

sevgi

Aşk denilen şey bütün duygular gibi tükeniyor ve aşk gittiği zaman onun yerine çok önemli bir duygu geliyor. Bu duygunun adı sevgidir. Sevgi, saygı olmadan zaten emek ve özveri veremezsiniz. Sevgi eğer ilişkinizi kuşatırsa emek sonradan gelir ve her şey daha güzel olur.

Birlikte geçirdiğiniz süre arttıkça emekte artıyor, emek verdiğiniz şeyi seversiniz, emek vermeden hiç bir şeyi sevemeyiz. Emek vermeden sadece beğeniriz.

Orta yolu bulamamak

Ayrıldığı Sevgilisiyle Ortak Kullandığı Eşyaları İkiye Böldü

Ben yapıyorum o hiç bir şey yapmıyor diye algılarsanız olayları sonunda vazgeçersiniz. Evlenmeden önce böyle değildir deriz. İnsanlar değişmeyi öğrenmeyi gereken varlıklardır. Dengeli olmak ve ortak noktada buluşamamak ilişkiyi içten içe bitiyor ve evlilikte kişisellikten öne çıkıyor ve biz değil ben çevresinde dönen bir ilişki oluyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç