Evlenmeden önce sorulması gereken sorular


evlilik

Evlenmek ciddi mesele, sonuçta evleneceğiniz kişi ile koca bir hayat yaşayacaksınız. Kararlarınızın sonunda mutlu olmakta var mutsuz olmakta, kısa sürede karşı tarafı tanımak için ne gibi sorular sorulmalı.

Evlenmek ne akıl işidir, ne akılsız işidir. Evlenmek bir kazadır herkesin başına gelebilir. Sakınmak lazım ama sakınanın gözünde çöp batar. Evlenmek yazı tura atmaya benzer, yazı gelirse kadın kazanır, tura gelirse erkek kaybeder, her durumda erkek kaybeder. Ama yenilmekte bir bilimdir onuda öğrenmek lazım. Bunda tek teselli iyi bir hatuna yenilmek gerekir ki değsin. Bilemezsin hafif gibi görünebilir partnerin, belkide İpek olduğu için hafiftir…

Aşkımızı canlı tutmak için ne yapacaksın, sorusu mutlaka sorulmalı, ilişkileri canlı tutmak tam bir fedekarlık örneğidir, karşımızdaki insan ilişkinin canlı olması için ne gibi düşünceleri var mutlaka sormalıyız.

Beni neden seviyorsun, sorusu her ne kadar saçma gibi gözüksede karşıdaki insan sizi somut olarak nasıl görüyor, sizi ne ile ölçüyor bunu yakalayabilirsiniz. Bu soruya cevap veremiyorsa o kişi ile evlenin çünkü o sizi çok seviyordur.

İyi bir Ebeveyn olabilecek misin? Evlilik hayatı paylaşmak dedik, herkes çocuk sahibi olmak ister. Fakat çocuk sadece sevilen bir varlık değildir, çocuğun altı değişmeli, mama hazırlanması, gece ağladığında beşiği sallanmalı bunu omuzlayacak bir eş sizin diğer tüm dertlerinizi de omuzlar.

Benimle neden bir ömür geçirmek istiyorsun? İlişkiyi sağlam bir zemine oturtmak için sorulan güzel sorulardan birisi. Bu soru sevginizin heves mi yoksa gerçek mi olduğunu kanıtlanmak açısından, cevabını iyi öğrenmek gerekir.

Zor zamanlarda yanımda olabilecek misin? İyi günde herkes etrafındadır ya da seni anlamyan insanların yanında gülücükler dağıtabilirsin. Yalnız kaldığında tek dayanacağın kişi senin evleneceğin kişidir. Sırtını sağlam ağaca dayayacak kişiyi bulmak istiyorsan bu soruyu mutlaka sormalısın.

İş mi Aşk mı? Olur ya partneriniz işten başka bir şey düşünmüyordur. Bunu önceden sezmek ve ona göre davranmak için sorulması gereken sorulardan birisidir. Tamam gece gündüz sana şiirler yazmasın ama gece gündüz de işi düşünmesin evleneceğin kişi, sonuçta evlenecek kişi ile bir denge halinde bulunmanız gerekli.

İlişkide ben ne kadar önemli, Bekarken sadece kendimizden sorumlu olduğumuz için karşı tarafın yerine kendini koyma düşüncemiz biraz körelmiş olabilir. Evliliklerde görüyoruz ki “Biz” olamamış bireyler yollarına tek başına devam ediyorlar. İlişkiyi sağlam zemine oturtmak için bu meseleyi evlenmeden önce konuşmak ve bir sonuca bağlamak çok önemli.

İzin günlerini nasıl geçirmek istersin?  Ortak bir şeyler yapmak karşı tarafa mutluluk mu veriyor? yoksa kendini mecburimi hissediyor? sorusunun kapalı şeklidir. İzin gününde kimi insan evde takılmak isterken, kimi de eğlenmekten yanadır. Burada önemli olan orta yolu bulmak değil, orta yolu bulurken bir tarafın gönlünü kırmamaktır. Bu biraz zor görünsede “Biz” olmuş bireyler bu konuyu kolayca aşmaktadırlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç