Evi terk eden eşe nasıl boşanma davası açılır?


boşanma

Terk nedeniyle boşanma davası medeni kanunun 164. maddesinde düzenlenmiştir. Özel boşanma sebeplerindendir. Bir arada yaşama evlilik birliğinin taraflara yüklediği temel görevlerindendir. Evlilikte eşler bir arada yaşamak zorundadırlar.

Eşlerden biri bu görevi haklı bir sebep olmaksızın yerine getirmekten kaçınırsa. Kanun koruyu diğer eşe ihtar isteminde bulunma hakkı vermiştir. Geçerli bir ihtira rağmen evi terk eden eş ortak konuta dönmezse diğer eş evi terk eden eşe karşı terk nedeniyle boşanma davası açabilir.

İlgili>>  Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası süresince eşlerden birisi evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk etmiş veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmeyecek.

Yasa hükmüne göre ayrılık en az 6 ay sürmüş olması gereklidir. Bu sürede iki kısma ayırmak gerekiyor. 4 aydır ayrı süreci yaşama süreci tamamlandıktan sonra 2 ay içerisinde eve dönmesi için bir ihtarname gönderiliyor. 2 aylık zaman dilimi içerisinde terk eden eş eve dönmezse terk nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç