Evde çalışan gündelikçilere yeni düzenleme


Özellikle büyük şehirlerde büyük şehirlerde geçimini ev temizliği yaparak sağlanıyor. Genellikle kadın olan işçiler sigortasız çalışıyor. Yeni düzenleme ile 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle artık ayda bir gün hatta bir saat bile bir kişi evde çalıştırılldığında sigorta yaptırması mecburu.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmalar da 10 gün sınırını belirlemiş. 10 günün altında çalışan gündelikçiler için ev sahipleri yalnızca iş kazası ya da meslek hastalığı sigorta pirimi ödeyecek bu primin oranı yüzde 2. Yani ev sahipleri günedelikçi çalıştırıldığında ev sahipleri asgari ücret üzerinden hesaplandığında günlük 80 kuruş pirim ödemek zorunda. Hafta bir gün çalıştırıyorlarsa 3.2 Tl prim ödenecek.

Ay içerisinde 10 günden az gündelikçi çalıştıranlar bu kişilerie ilişkin bildirimleri ay sonuna kadar yapabilirler. Bildirim E-devlet üzerinden, E hizmetler – Ev hizmetleri bölümünden yapılacak. Gündelikçiyi sigortalatmayan ev sahibine 5 asgari ücret ve sigorta yaptırmayan her ay içinde 2 adet asgari ücret idari ceza uygulanacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç