ESP Nedir? Nasıl Çalışır?


 

ESP hayatınızı kurtarmak için gerekli olan 3 harf, elektronik stabilize programı.Bir çok markada aynı işi gören bu sistem farklı kısaltmalar ile kullanılıyor, bazı markalarda ESP sisteminin ismi değişik olabiliyor. 

Genel kullanılan adı ESP veya ESC güvenlik donanımlarından birisidir. Aracın kontrolden çıkarak kayması sonucu kaza yapma riskini azaltan bir sistemdir.

Bir çok kez aracınızın kayma durumu ile karşılaşırsınız, önünüze aniden bir çocuk ya da yaya çıkar. Sıklıkla görmeye alışık olduğumuz önünüzdeki araç aniden şerit değiştirir. ESP araç kaymaya başladığında sistem göz kırpma süresince devreye girer ve gerekli oranda gerekli tekerleklere fren yaptırarak aracın kaymasını kontrol altına alır.

Çok akıllı ama basit teknolojidir, güvenlik için çok önemlidir. Araç satın alırken aracınızda ESP olup olmadığına dikkat edin. Farkında bile olmadığınız bu sistem hayatınızı kurtarmakta çok önemlidir. Günümüzde giriş seviyesinde ki otomobillerde bil ESP sistemini standart olarak sunuyor.

ESP bulunan bir araç kullanıyorsanız yaptığınız manevraya sistem destek verecek ve aracınız savrulmadan yolda kalmayı başaracaksınız.

ESP’li ve ESP’siz

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç