Esad’la müzakere olur mu?


ahmet hanAmerika’nın yaptığı eninde sonunda Esad ile müzakere yapmak zorundayız açıklamasını, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Ahmet Han değerlendirdi.

Meselenin doğal evrimi ile ilgili gelmemiz gereken yerdeyiz, bu konun buraya geleceği belliydi. Amerika’nın Obama başkanlığında, Bush’tan sonra tutup Suriye’^ye bir askeri müdaheleye girişmeyeceği aşikardı, biz gelmeyen o baharı bekledik. Suriye’nin o sosyopolitik yapısı siyasi dengeleri yapısı itibariyle bu savaşın uzun süreceği belliydi. Ortadoğu’nun genel konjektörü belliydi, Irak’taki vaziyet belliydi. Suudi Arabistan’ın neyi ifade ettiği belliydi. Dolayısıyla çabuk çözüm ufukta yoktu.

Çabuk çözüm olmayacağını çabuk kabul etseydik bu şekilde olmazdı. Amerika’nın dış politikasının buraya geleceği belliydi. Çabuk çözüm derken, Amerika seçimlerinin hemen sonra müdahale olacak insanlardan bahsediyorum. Ortadoğu ile ilgili her şeyi bildiklerini söyleyenlerden bahsediyorum.

İlgili>>  Ak Parti kurumsallaştı ve yerleşti

3 sene evvel bunun uzun süreceği belliydi. Türkiye’deki politika yapıcılar Amerika’nın politikasını görmedikleri belli. Değerler bazlı dış politika yönetildiği söyleniyor. Bir kaç kategori var dış politikada üzerinde durulması gereken, Türkiye uluslararası alanda nerede bunu bilmek lazım. Türkiye orta büyüklükte bir devlet ve yapacaklarının sınır var. Karşısınız da rakip olarak kimi görüyorsanız sizin duygu ve düşüncenize gerek yoktur bu objektif bir şeydir. Diğerlerinin imkan ve kabiliyetini bakacaksınız ve birde kendi imkan ve kabiliyetlerine bakacaksınız, kendinizde olmayan bir şeyi ifade etmeye çalışıyorsanız bu duygusallıktır.

Kısıtlar manzumesi karşınıza çıktığında değerleriniz hangisi ise o değerleri korumak amaçlı dış politikanızı kurgulamaktı. Ama nerede o sınırların içerisinde o sınırları doğru değerlendirmezseniz yapacağınız işler yanlış olur ve işler çıkmaza girer.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç