Erken Menopoz Nedir? Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?


 

Hakan ÖzörnekProf. Dr. Hakan Özörnek, menepoz ve erken menepoz hakkında bilgi verdi.

Menepoz nedir

Bize başvuran hastalarda biz artık daha sık genç yaşta menepoz riski olan yani yumurtalık rezervi düşük olan hasta görüyoruz. Çevresel faktörlerden belki günlük yaşayış sitilimizden dolayı böyle tabi ki kadınların bu konuda bilinçlenmesi de önemli. Bir kadın annesinden yumurtaları ile doğar, hiç bir zaman yeni bir yumurta hücresi üretmez. Bir deposu vardır ve günün birinde biter ver menepoza girer.

Erken menopoz belirtileri

Menepoza bayanlar genellikle 40’lı yaşların sonu 50’li yaşların başlarında girerler. Bazı hastaların 25 yaşında olupta menepoza girenler de var.

Menepoza girdikten sonra yani yumurtalar bittikten sonra anne olma şansımız hiç bir zaman yok. Adet düzensizliği en önemli belirti. Eğer adet düzensizliği var ise başka sebepler olabilir ama bu sebeplerden bir tanesi yumurta rezervinin düşük olmasıdır.

Erken menepoz konusunda iki tane teorik sebep olabilir, annenizden az sayıda yumurta ile doğmuş olabilirsiniz. Ya da aylık olarak yumurta harcamanız fazladır. Normalde her ay bin tane yumurta yumurtlamak üzere harekete geçer ve bunların içerisinden sadece bir tanesi yumurtlanır, diğerleri bu süreç içerisinde kaybolur. Burada daha fazla yumurta harcanırsa deponuzda yumurta daha çabuk bitecektir.

Risk altında olanların ölçebileceği bir test var. Kanda yapılan bir testtir ve pek çok farklı şekilde yapılan bir testir, doğum kontrol hapı kullanıyorsanız dahi yaptırabiliyorsunuz ve çıkan değer size şunu söylüyor, senin yumurtalık rezervin normaldir, ya da senin rezervi düşüktür acele et demektir.

Sigara içen kadında ise yumurtanın sayısı düşmez, kalitesi düşer. Kalitesi düştüğü için o kadınlarda anne olma problemi yaşanıyor.

Günlük hayatımız eskiye oranla çok değişti, bir yerden bir yere gitmek için trafiğe gidiyorsunuz, ozonu deldik, cep telefonu, bütün bu şartlar çok doğal olan üreme fonksiyonunu olumsuz etkiliyor, erkekte de olumsuz etkileniyor.

Erken menepoza girme tehlikesinde olanlar ne yapmalı

Erken menepoza girme ihtimali olanların ileride problemi olabilir, siz üniversite öğrencisiniz, ya da işe yeni başlamışsınız, aklınızda bırakın çocuk evlenmek bile yok, burada yumurtaları dondurup saklamak mümkündür. Böylece anne olma şansınızı da ileriye doğru garanti altına alabilirsiniz.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in