Ergenlik Nedir? Ergenlik Belirtileri Nelerdir?


 

Saadet Olcay EVLİYAOĞLUEndokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Saadet Olcay EVLİYAOĞLU, ergenlik nedir?, belirtileri nedir? çocuklarda büyüme gelişme ve ergenlik hakkında bilgi verdi.

Ergenlik nedir?

Ergenlik normal bir süreçtir, çocukluk çağından sonra ergenliğe geçişte bir dönemdir. Bu dönemde çocuklarımız hem fiziksel anlamda gelişiyor, psiko-sosyal anlamda gelişiyorlar ve bunun sonunda da her iki cinste üreme fonksiyonlarını da kazanarak son fiziksel görüntülerini alıyorlar.

Ergenlik yaşı kaçtır?

Kızlar ve erkeklerde farklı yaşlarda başlaması gerekiyor. Kızlarda 8 ile 13 yaş arası normaldir. 8 – 13 geniş bir aralıktır, ergenlik 8. yaşta başlasa da normaldir 13. yaşta başlasa bile normaldir.

Erkeklerde ise ergenlik yaşı 9 ve 14’tür. Ergenliğin başlaması işin bittiği anlamına gelmiyor. Ergenlik evre evredir. Bir süreç içerisinde ilerliyor. Ergenlik yaklaşık 5 yıldır. Kızlarda meme gelişiminin başlaması ile ergenliğinin ergenliğin başladığını söylüyor. Meme gelişiminden 2 yıl sonra ise adet kanamalarını bekliyoruz.

Ergenlik kişiye göre değişir mi?

Ergenlik çok değişkendir, başlangıç yaşıda çok değişkendir. Genetik faktörle ergenlikte etkendir. Sadece genetik faktörler değil son zamanlarda erkene kaydı diye endişelenmemize neden olabilecek çevresel faktöler ve beslenme ergenlikte önemlidir. Ergenikte yaşanılan coğrafi bölgelerin de etken olduğunu biliyoruz.

Bazı çocuklar biraz daha psiko-sosyal anlamda sorunlu geçirebiliyorlar ve bu da normaldir. Ergenlik her şeyin sonuna ulaşma olduğu için çocuklarda nasıl davranacağını bilemiyorlar. Herkeste farklı olabiliyor. Kimisi daha sakin geçirirken bazıları da daha hırçın olabiliyorlar. Nasıl herkesin kişiliği farklı ergenlik sürecide farklıdır, bu normal bir süreçtir ve çocukları sevgimizi göstererek bu süreci güzel bir şekilde atlatmalıyız.

Ergen döneminde çocuğun her dediğini yapmak doğru mu?

Her dediklerini yapmak doğru değildir çünkü çocuklar farklı alışkanlıklara ve kötü alışkanlıklara da gidebilirler. Dengenin kırılma noktası çoktur. Ne çok otoriter ne de çok serbest olmalı, annlerin çocuklarını tanımalarına bağlı olarak kendileri ayarlamaları gerekir ve bu bir dengedir dengenin asla bozulmaması gerekiyor.

Sürekli büyüdün bunu yapma demekte doğru değildir. Yapmamaları gereken şey büyüdüğü için değil ama olgun olması ve gerçekleri göstererek sakin ve iyimser bir şekilde anlatılmamalıdır. Çocuklar hem fiziksel anlamda hem biyolojik anlamda zorlanıyor ve eğitim sisteminin de bu dönemde çocuklara fazla yükleniyor ve çocuklar bu dönemde ister istemez agresif oluyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç