Erdoğan şikayet edildi


oktay vuralHalkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim yasalarını açıkça ihlal ettiği iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. CHP de benzer gerekçelerle Erdoğan’ın mitinglerini RTÜK’e şikâyet etti. MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Adayı Oktay Vural, yorumladı

10 Ağustosta seçilen Cumhurbaşkanı’nın anayasa tarafından verilen görevler var; kurumların ahenkli çalışmasını sağlamak gibi görevi var bu eksende bakıldığında Cumhurbaşkanı seçilen kişinin parti ile ilişkisi kesiliyor. Tbmm’de yaptığı yemin ile tarafsızlığı, namusu ve şerefi üzerine yemin ediyor. Dolayısıyla böyle bakıldığında Cumhurbaşkanı seçim dönemi içerisinde bir partinin lehine propaganda yapması, parti lehine milletvekili istemesi ya da diğer partiler ile polemiğe girmesi herşeyden önce Cumhurbaşkanı’nın görevleri de bağdaşmaz ve yaptığı yemin ile bağdaşmaz.

Cumhurbaşkanı bu eksende iç politikanın bir parçası haline geliyor. Bunun ile olan Cumhurbaşkanı makamının toplum nezdinde denge denetimi içerisinde fonksiyonunu dumura uğratıyor. Sistemin çalışmaz hale gelmesini sağlıyor. Bununla beraber toplumda bir belirsizlik huzursuzluk ve gerilim ve tartışma oluşturan bir noktaya getiriyor.

Cumhurbaşkanı’nın mitingleri bitirmesi gerekiyor

recep tayyip erdoğan

 

Cumhurbaşkanın daha makül olması makül olması lazım fakat bu eksende bakıldığında siyasi parti eksenin de politikasını sürdürüyor. Bu kabuledilebilir değildir parlamenter sisteme bir tehdittir. Biz milletvekilerini seçeceğiz, seçerken yürütmenin başında olan parlamento seçimlerine müdahele etmesi ve kendisini Tbmm’nin üzerinde görmesi sistemi çalıştıramayacağı noktasında topluma bir kanaat oluşuyor. Yüzde 74’ün katıldığı aslında bakıldığında yüzde 38 ile seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nın toplumun diğer kesimler ekseninde bir gerilim oluşturması kabul edilebilir değil. Bu eksende gerçekten biz bunlarla ilgili sayın genel başkanımız da ifade etti seçim döneminde bunları yapmayın diye defalarca ifade etti. İki parti seçim kuruluna başvurduğuna göre kararı beklemek lazım ama her şeyden önce Cumhurbaşkanı o makamı korumakla yükümlüdür ivedilikle bu toplantıları bu mitingleri açıkçası bitirmesi gerekiyor.

Devletin imkanları ile ve bir Cumhurbaşkanı olacak takdir edersiniz ki bütün medyanın belli denge içerisinde denge içerisinde yayınları verme hassasiyeti var bunu da Ysk takip etmesi gerekir ama Cumhurbaşkanı olduğu zaman tüm basın konuşmasını Cumhurbaşkanı sıfatından dolayı veriyor. Ama Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmasında politika yapıyor bu durumda medya aracılığı oluşturuyor ve vatandaşın iradesi çarpıtılıyor. Bu bakımdan kabul edilebilir değildir, seçimlerin adil ve tarafsız olması durumda ysk’nın bu konuda adım atması gereklidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in