Endokardit Nedir? Nasıl Belirti Verir?


 

 

Kardiyolojinin en büyük araştırma konusu olan endokardit kalp zarının ve kapaklarının enfeksiyonudur. Çok sık görülmemekle birlikte görüldüğü vakit ölümcül sonuçlar doğurabilir.

İnfektif endokardit kalbin iç zarının, kabin kapağının ya da damarın iç kısmının bir enfeksiyon tablosu ile karşı karşıya kalmasıdır. Vücudumuz çeşitli enfeksiyonlara maruz kalır ancak bunlar kolay kolay enfekte olmazlar. Ancak altta yatan önemli bir kapak hastalığı var ise doğumsal kalp hastalığı var ise bu zeminde vücudumuzdaki enfeksiyonlar buraya yerleşerek infektif endokardit oluşturabilir.

Endokardit belirtileri

Bakteri kana karıştırdıktan sonra kalbin zarına kan yolu ile gelip tutunur ve apseleşmeye giden enfeksiyon bulgulara sebep olabilir. Hastada öncelikli olarak ateş, nefes darlığı, çarpıntı hissi ve göğüs ağrısı yapabilir. Bu mevcut yakınmalar endokarditin kalpte tuttuğu lokalizasyona yere göre değişir. Kalpten çıkan ana kapakta olan endokardit çoğunlukla beyine ve diğer organlara pıhtı atma şeklinde bulgu verebilirken, mitral kapak düzeyinde olan endokardit tutulmaları nefes darlığı, ayaklarda yoğun şişlik, egzersiz kapasitesinde düşme ve halsizlik bulguları ile ortaya çıkabilir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç