En Ünlü Müslüman Bilim Adamları


Dünya tarihine damga vurmuş ve kendilerinden sıkça söz ettiren dünyanın en ünlü müslüman bilim adamları

Birûni

biruni

Ne zaman doğduğu bilinmemektedir. 148’te vefat ettiği düşünülüyor. Bilimsel alanda çok yönlü olan Biruni, ilk öğrenimini Yunan bir bilim adamından aldı. Ardından Harezamlı matetatikçi ve gök bilimci, Ebu Masur’un yanında öğrenimini tamamladı.

Farabi

farabi

870’te Kazakistan’ın Farab şehrinde doğan ünlü bilim adamı ve filozof olan Farabi, Şam’da öldüğü tahmin ediliyor. İslam’ın altın çağına bilim konusunda önderlik etmiştir. Özellikle mantık ve din felsefesi alanında çıkardığı eserlerdne sonra İbni Haldun ikinci öğretmen lakabını vermiştir.

İbn-i Sina

İbni sina

Bugünkü Özbekistan toprakları olan Avşana köyünde 980 yılında doğmuştur. Tıp, fizik ve felsefe alanlarında çalışma yapmıştır. Çalışırken ayrıca yazarlık yapmıştır. Özellikle tıp ve felsefeye önem vermiş ve 200 adet kitap çıkarmıştır. Bunlardan en önemlisi Avrupa’da 17. yüzyıla kadar teml olarak okutulan El-Kanun Fit-Tıbb kitabıdır. Kendisi hakkında Fars veye Türk olduğua dair söylentiler var. İbn-Sina, İran’da 1030 yılında hayatını kaybetmiştir.

İlgili>>  Avrupa bu olaylara ben merkezli bakıyor

Harezmi

harezmi

Irak’ın Bağdat kentinde 850 yılında öldüğü söylenilen Harezmi, özellikle matematik alanında dünyaya bir çok şey kazandırdı. Harezmi’nin matematik alanında yazdığı kitaplar Avrupa’da büyük ilgi uyandırdı. Kendisi ayrıca matematikte cebirin temelini oluşturan insan olarak kabul edilir.

Ali Kuşcu

ali kuşcu

14. yüzyılda Semerkant’da doğmuştur, 1474’te Osmanlı Devletinin başkenti İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. İmarparator Timur’un oğlu Ulubey’in kuşçusu olduğu için bu lakabı almıştır. Fatih Sultan Mehmed döneminde İstanbul’a davet edilmiş ve müderris olmuştur. Fatih Sultan Mehmed ile bilim konusunda büyük sohbetler yapan Ali Kuşcu astronom, matemetikçi ve dil bilimciydi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç