En Sorunlu 5 Anne Baba Tipi


Nefes aldırmayan anne babalar

kaygı

Bu tip anne babalar çocuğun adına her şeyi düşünürler, çocuğun sanki düşünme becerisi yokmuş gibi sanki hiç birşeyi beceremeyecekmiş gibi onun adına her şeyi yapma heveslisidirler. Aslında çocuğa büyük iyilik yaptığını zanneder ama bir şekilde en çok zararı anne ve baba verir. Anne babalar ciddi anlamda çocukların kendi benliklerine engel oluyorlar. İyilik yaptıklarını düşünüyorlar ama böyle çocuklar ileri de ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyorlar.

 

Çok bilmiş anne babalar

anne baba
Anne karnındaki bebeğe klasik müzik dinletmiş anne babalar çok bilmiş anne babaya örnek olabilir. Bu anne babalar öyle bir araştırma yapar ki mesela çocuğun bezinin nasıl bağlanacağı konusuna kadar yapılan araştırmayla orta düzeyde bir doktora tezi yapabilirler. Böyle anne babalar anneannenin babanın yardımı red ederler. Onlar bilmezler ve kendilerini en iyisini bilirler. Böyle anne ve babalar çocuklarının yanında kendisi gibi davranmaktan çekinirler, her şey kitabına ve tekniğe uygun olsun isterler, böyle durumda çocuk samimiyetten mahrum kalabilir ve bu durumda çocuğa fayda da dokunmayabilir.

 

Umursamaz anne ve babalar

dfgdfdfd

Dünya yansa umurunda olmayacak anne ve babalar. Çocukları ile ilgili önemli ya da önemsiz bir olay dahi olsa çokta umursamazlar. Bazen de farkında olmayarak yaparlar, bazen de bunun doğru olduklarını zannederler. Böyle anne ve babalar izin konusunda sıkıntı yaratmazlar. Anne baba çocuğu için bunun için daha iyi olduğun düşünebilir. Eğer maddi durumları yerinde ise çocuğun hiçbir isteği geri çevrilmez, böyle olunca da bu tip ailelerde manevi bağ biraz zayıftır. Evin her odasını biri kapmıştır herkes kafasına göre hareket etmektedir, ailenin kendi arasındaki iletişimi whatsapptan sürdürüyor.

İlgili>>  Heykeller ve çocuklar

 

Psikopat anne babalar

dfdfdfdrfed

En sorunlu ve tehlikeli anne ve baba tipidir. Psikopat anne ve babalar için her şey disiplin demektir ve çok katı keskin kurallar vardır. Katı kurallar aşındırılmaya mağzur kalındığı anlarda çocuk ciddi anlamda cezalandırılır. Bu cezalarda öyle çok hafif ve geçiştirilecek cezalar değildir. Bir çocuğun karanlık odada uzun süre bırakılması gibi cezalar verirler. Bu anne ve babalar küçüklüklerinde de benzer bir şekilde ceza ve şiddete maruz kalmışlardır. Zannederler ki çocuk bu şekilde eğitilir, çocuk dövülerek ve cezalandırılarak güzel bir eğitim verileceğini düşünürler. Farkında bile olmazlar.

 

Emir eri anne ve babalar

cats

Çin’de bir uygulama var ve oradaki ailelerin tek çocuğa sahip oluyorlar, dolayısıyla o tek çocuk biraz fazla değerli olabiliyorlar. Oradaki uzmanlar bu durumu küçük imparator sendromu olarak adlandırılıyor. Çünkü o tek çocuğa inanılmaz ilgi gösteriyor ve isteklerini hiç bir zaman geri çevrilmiyor. Çocuk sanki komutan edası ile geziyor. Alışveriş merkezlerinde görürsünüz çocuklar önden gider ve anne baba geriden giderler. Çocuk boş bir özgüven kazanıyor, çocuk ilk sıkıntı ile karşılaştığı zaman bu özgüven paramparça olabiliyor. Anne ve babalar zannediyor ki çocuğun her isteğini yapınca daha mutlu ve daha özgüvenli olacak, ama bu çoğunlukla tam tersiz bir etki yapmaktadır. Bu durum çoğunlukla geç çocuk sahibi olmuş ya da tedavi ile olmuş çocuklarda görülmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç