Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?


Embriyo transferi anestezi gerektirmeyen muayeneyi andıran yöntemdir. Bu yöntemde anne adayının idrara sıkışması sağlanır. Bunun amacı ultrasonda transfer yapılırken embriyoyu verilecek bölgenin net görülebilmesidir. Aynı zamanda idrar kesesinin dolu olması rahimin dik açısını normale getirerek transfer kolaylaştırılmaktadır.

Embriyo transferi yapılırken gebelik oluşturma şansı en yüksek olan embriyoyu damlacık içerisine alınır. Damlacık içerisine alınan embriyo şırınga içerisine yerleştirilir. Daha sonra ultrason eşliğinde embriyoları yerleştirilen şırınga ilerleterek gebeliğin oluşma şansının en yüksek olduğu bölgeye gelindiğinde embriyolar şırınga yardımı ile rahim içerisine bırakılır.

Embriyolar bırakıldıktan sonra 12 gün rahim içerisinde bölünüp büyümeye devam edilip edilmediği kontrol edilir, yani 12 günlük umuda yolculuk başlıyor.

Toplamda döllenmiş olan ve kaliteli embriyo üçün altında ise böyle bir dönemde embriyo transferi daha çok tercih edilmektedir.

Anne olmayı ertelemeyin! Tüp bebek tedavisinde başarı, kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır. 30 yaşın altında gebelik oranları yüzde 60 civarında olup 40 yaşından sonra oran yüzde 20’lere düşer

Düzenli bir beraberliğe rağmen anne-baba olamayan evli çiftler ne zaman tüp bebek tedavisi için doktora basvurmalılar? Okuyucularımızdan en sık gelen soru bu. Bu hafta tüp bebek tedavisi konusunda sizlerin en sık sordugu soruları yanıtladım…

Düzenli bir beraberlige ragmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye basvurmalılar?
Kadının yası 35’in altındaysa ve öyküde gebelik olusumunu etkiyebilecek herhangi bir problem yoksa bir yıl, yas 35’in üzerindeyse veya geçmiste gebelik olusumunu etkiyebilecek bir problem varsa altı ay sonra inceleme ve tedavi baslamalıdır.

Tüp bebek kaç yasına kadar uygulanabilir? Tüp bebek uygulamasında yasın etkisi var mıdır?
Tüp bebek 45 yasına kadar uygulanabilir. Ancak 40 yasından sonra sansın azaldığı bilinmelidir. Tedavilerde ilerleyen yasla birlikte gelişecek olan yumurtaların sayısı ve kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Yumurtalık rezervi azalmakta ve 35 yas üstü anne adaylarında kromozomal problemlerin oluşma ihtimali yükselmektedir. Hormon düzeyleri ve fiziksel durumlarına göre genç anne adaylarında da sıkıntılar yaşanabilmekte fakat gebelik oranları genç anne adaylarında daha yüksek olmaktadır.

Kisiye özel tüp bebek tedavisi nedir?

Her çiftin sağlık durumu farklı olacağından çiftlere uygulanacak tüp bebek tedavisi de farklılık gösterir. Başarı sansını artırmak için tüp bebek tedavisinde yöntemler teorik olarak aynı olmakla beraber çiftlerin sağlık durumlarına ve gerekliligine baglı olarak ilaçlar, ilaç dozajları, ilaç kullanma prosedürleri ve laboratuvarda kullanılan yöntemler (IMSI, ICSI, mikrotese, sperm dondurma veya embriyo dondurma gibi) kişiden kişiye farklılık gösterir.

Mikroenjeksiyonun klasik tüp bebek yönteminden farkı nedir?

Mikroenjeksiyonda bir sperm direkt olarak yumurta içine özel bir cihaz (mikromanipülatör) aracılıgı ile enjekte edilerek döllenmeye yardımcı olunur. ? Tüp bebek tedavisinde seçilecek tedavi protokolü neye göre belirlenir? Yumurtalık rezervi, kisinin yası, daha önce uygulanan protokol gibi durumlar göz önüne alınarak protokol seçilir.

Tüp bebek tedavisi hangi asamalardan olusmaktadır?

Yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi ve döllenmis yumurtaların nakil edilmesi (embriyo transferi) asamalarından olusur.

Tüp bebek kaç kez denenebilir?

Tüp bebek denemesinde herhangi bir sınır yoktur.

Tüp bebek işleminde başarılı olma sansı nedir?
Başarı, kadının yasına ve embriyo kalitesine bağlıdır. 30 yasın altında gebelik oranları yüzde 55-60 civarında olup, 40 yasından sonra oran yüzde 15-20’lere düser.

Tüp bebek isleminde basarıyı etkileyen faktörler nelerdir?
Kadının yası, embriyo kalitesi, rahmin embriyoyu kabullenmesi, genetik faktörler, sperm kalitesi, uygulanan tedavi yöntemi, laboratuvar teknikleri ve stabilizasyonu başarıyı etkiler.

SPERM SAYISI AZ İSE MİKROENJEKSİYON YAPILIR

Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılır?
Sperm sayısı az ise mikroenjeksiyon yapılır. Menide hiç sperm olmaması durumunda ise testis içinde cerrahi olarak sperm aranması (mikro tese) gerekir. Menide hiç sperm olmayan erkeklerde genetik ve hormonal faktörler değerlendirilerek uygun durumlarda ilaç destek tedavisine başlanması, sonucu olumlu yönde etkilemektedir.

Her yumurta döllenir mi?
Yumurtaların döllenmesi için olgun ve yapısal olarak normal olmaları gerekir. Her yumurta döllenmeye müsait değildir. Döllenen her yumurta ise sağlıklı bir embriyo haline dönüşmeyebilir.

Yumurtalar döllendikten sonra embriyolar rahim içine nasıl yerleştirilir?
Embriyolar; rahim ağzından ince bir plastik katater ile ultrason eşliğinde rahim içine yerleştirilir.

Transfer sonrası kalan embriyolar ne yapılır?
Kalan kaliteli embriyolar dondurularak saklanabilir.

Embriyo seçimi nasıl yapılır?
Kadın yaşı, embriyo kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığına göre seçim yapılır. Gelişen son teknolojiler ile embriyoların inkübatörler içindeki gelişim aşamaları kameralar yardımı ile kayda alınarak uygun embriyonun seçimi ve transferi mümkün olmaktadır.

Kaç embriyo transfer edilmelidir?
Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tüp bebek merkezleri yönetmeliği gereğince; 35 yaş altı hastalara ilk iki uygulaması için bir embriyo transferi, üçüncü uygulama için iki embriyo transferi, 35 yaş üstü her uygulamada en çok iki embriyo transferi uygun görülmüştür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç