Ekonomide son 3 yılda bozulma oldu


kemal derviş57. Hükümetin Ekonomi Bakanı Kemal Derviş, Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendirdi.

2002 – 2007 dönemi çok başarılı bir büyüme dönemiydi, ondan sonra ulusal finans krizi oldu ama yeniden bir toparlanma oldu Türkiye’de fakat 2011’den bu yana yatırımlar azaldı büyüme yüzde 3’ü zor buluyor. Petrol fiyatının bu kadar düşmesine rağmen şu andaki büyüme hızımız 2.5 civarında. Yıl sonunu 2.5 ile bitirirsek şanstır.

Ne içeride ciddi bir yatırım var ne dışarıdan ciddi bir yatırım var. Dünyada hep göğsümü gere gere Türkiye’nin performansı çok iyi diyordum, hükümet meselesi değil ben dışarı Türkiyeli idim çok mutlu oluyordum. Çünkü dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasındaydı, Türk insanına bu yansıdı, iyi yıllar oldu. Bu güzel hikaye 3 yıldır tükenmiş aynı şeyleri anlatmak mümkün değil. bu seçimden sonra en önemlisi yeniden hızlı büyüyen ve tabi büyümenin meyvelerini büyümenin nimetlerini adil bir şekilde paylaşan bir ekonomiye ihtiyacımız var.

İhale verilirken kim bize yakın diye bakıldığında ekonomi bozulur

Bir ülke bugünkü çağda ekonomik olarak güçlü olmazsa kendini ekonomi de beğnedirmezse kendi üretimini kendi yapamıyorsa, ihracat yapamıyorsa kudretli bir ülke olmak kudretli ekonomiden geçiyor. Demokrasinin kalitesi de önemlidir, Türkiye uzun yıllar demokrasi sorunları yaşadı her şeye rağmen akdeniz ülkeleri arasında İspanya’da faşistlik devam ederken, Portekiz’de faşistlik devam ederken iyi kötü bir demokrasiye geçti Türkiye ikinci dünya savaşından sonra. Chp tek başına iktidardı tek başına iktidar dönemini savaştan sonra kendi isteği ile terk etti. 1950’de ilk serbest seçim oldu ve iktidar değiştir bu güzel bir başlangıçtı Türkiye için fakat bu son 3 yılda demokraside ciddi sorunlar görüyorum, adalet sisteminde sorunlar görüyorum keyfi davranışlar ve ekonomik açıdan çok önemli olan Merkez Bankası‘nın özerkliği, bankalar denetleyen ve düzenleyen kuruluşun özerkliği piyasadaki yarışmaya düzenleyen ve herkesin aynı şartlara sahip olmasını sağlamaya çalışan kurumun özerkliği çok önemli.

İlgili>>  Ak Parti'nin israf politikası

Demokraside başbakan bakanlar kurulu, meclis, parlementer bir demokrasi de ülkeye ekonomiye yön verecek en doğal demokratik hakkıdır. Ne kadar koruma olacak? ülke de dış sanayiye karşı Euro ile ilgili ilişkilenme olacak? Enflasyon hedefi ne olacak? bütün bunlar demokratik bir meclisin karar vereceği hususlardır, ondan sonra ekonominin günlük işleyişine kim hangi projeyi alsın. İhale nasıl olsun, kim bize yakın kim bize yakın değil diye karar verilmeye başlandığında ekonomi bozulur. Ekonomik krizlere girmemiz günlük siyaset ile günlük yatırım kararlarının birbirine girmesi, kamu bankalarının ciddi bir biçimde yatırımı finansı etmemesi. Hangi partidense hükümet, hükümet yanlısına ihale verilmesidir.

Benim tecrübemde özerklik kavramı ve bu baştaki hükümetin olgunluğu bu konuda çok önemlidir, bu Türkiye’de bozuldu, esas bozulma son 3 yılda oldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç