Ekonomide gidiş nereye?


faik öztrakEski Hazine Müsteşarı CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye ekonomisinin gidişatını değerlendirdi.

Türkiye sıcak paraya mahkum

1 şiddetinde deprem vardır bir de 3 şiddetinde deprem vardır, dünyada 1 şiddetinde deprem varken Türkiye’de neden 3 şidetin de deprem oluyor buna bakmak lazım. Bunun sebeplerinden bir tanesi yönetim probleminden geliyor, diğeri ise 2009’dan beridir Türkiye’nin sıcak paraya mahkum edilmesinden ileri geliyor.

Ben ekonominin bu gidişini yadırgamıyorum ama bungün ki yönetim bunu yadırgıyor zannediyor ki kendisine bir komplo kuruluyor halbu ki kendisine komplo kuran yok. Türkiye’ni bu sene 200 milyar dolar para bulması lazım, daralan piyasadan bu parayı bulması içinde hep doğrulerı yapması lazım. Doların yükselmesi faizin yükselmesi sonucu bunun sonucu vatandaşa çıkacaktır.

İlgili>>  Ak Parti'nin yenilmesi için ekonomik kriz lazım dediler

Türkiye’nin doğrudan yatırım olarak senede 40 milyar dolar çekme potansiyeli var çektiğimiz geçen yıl 6 milyar dolar demek ki bir problem var. Türkiye’deki siyasilerin bazıları diğer ülkelere ders vermeye kalktı, onlar da bıyık altından gülmeye başladılar. Sadece şu kurdaki oynama 130 milyar dolarlık bir kayıp getirdi.

Türkiye sıcak paraya bağımlı, Citibank haziran ayında çıkacakken zarar edeceğini anlayıp şubat ayında çıkma kararı aldı. Şirketlerin açıkları 183 milyar dolar olmuş, 70 milyar dolarmı bu 2008’de. Reel sektörün borcu 70 milyarken 183 milyar dolara yükselmiş.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç