Ekonomi Ne Kadar Sağlam 2015


faik öztrakEski Hazine Müsteşarı CHP Genel Başkan Yardımcısı  Faik Öztrak Türk ekonomisini değerlendirdi.

Özel sektörün borcu bir hayli yüksek

Bir türlü güçlü ekonomi programı yapmadık, bugün geldiğimiz noktada Türk ekonomisi düşük bir büyüme sürecine girdi. Dış borçlar ciddi bir problem olarak karşımızda duruyor. İşsizlik yüzde 11 lere yaklaşmaya başladı. Genç işsizlik yüzde 20 yi aştı. Şubat ayında işsizlik maaşına başvuranların sayısı büyük bir hızla artıyor. İhracat ciddi şekilde yavaşlıyor. Örneğin şubat ayında ihracatımız yüzde 13 düştü.

Yurttaşların en çok sıkıntı çekeceği ülkelerin arasında Türkiye’de var. Türkiye’de özel sektörün borçlarına baktığımız zaman çok ciddi açık var. Tüm bunları topladığımızda görüyoruz ki Türk ekonomisi gerçekten kırılgan bir ekonomi, dünyada olan bitene baktığımızda diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda daha fazla etkileniyor. Türkiye yapması gereken bir takım, alması gereken bir takım önlemleri alınmadı. Üçlü ekonomiye geçiş programı aslında dünyada dövizin dibe vurduğu dönemde öne çıka bir programdı. Hemen ardından müthiş bir likitide geldi ve Türk ekonomisini ciddi şekilde yıpratmaya başladı daha sonra 2008 den sonra dünyada kriz başladı. 2007 ye kadar bizim yazmış olduğumuz programı uygularlarken bunun üzerine çok fazla ilave yapmadılar, yapısal yapıyı değiştirecek Türk ekonomisinin dışarıdan gelen dayanaklılığı artıracak herhangi bir önlem almadılar. Bizim programı geçiş programı olarak kullandılar.

İlgili>>  Doların Yükselişi Ne Anlama Geliyor

Yüzde 3 büyüme ile gençlere iş bulunmaz

Türkiye artık güçlü ekonomi programına dönmesi lazım ama böyle bir güçlü ekonomi programı ortaya çıkmadı. 2009 krizinden sonra çok ilginç bir şey yaptılar, 2009 temmuz ayından çıkan kararnameye göre; Türkiye’de eskiden şirketler ancak döviz cinsinden gelirleri olursa döviz borçlanabilirlerdi dediler ki, artık döviz cinsinden olsun olmasın borçlanabilirsiniz. Bunun sonucunda kısa vadeli borcumuz birden bire 52 milyar dolar borcumuz. 133 milyar dolara çıktı. Bürüt dış borcu 280 milyar dolardan 396 milyar dolara çıktı. Dış borçlarla rezervleri karşılaştırdığınız zaman rezervlerimiz 73 milyar dolardı, 128 milyar dolara çıktı ama dış borç rezerv oranı diye baktığımız zaman 2008 yılında her 139 dolarlık rezerv karşılığında sadece 100 dolarlık kısa vadeli bir borç var.

Rezervimiz yok, cari açığımız yüksek, borcumuz çok. Türkiye’de ekonomiyi sıcak para ile büyütmeye başladık 2 yıl iyiydi sonra büyüme hızımız düştü. 2011 den sonra büyüme oranımız yüzde 3. Yüzde 3 büyüme ile gençlerimize iş bulmamız imkansız. Manzara giderek daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç