Egzersiz Yapan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?


spor

Spor yapılan kişilerin egzersizlerini artırmak için özel bir program yapmaları gerekmektedir. Kilo vermek istiyorlarsa günlük aldıkları enerjiyi yüzde 20 azaltmaları gerekmektedir. Günlük aldığı enerjinin yüzde 50 ile 60’ını karbonhidratlardan, yüzde 15 ile 20 protein, yüzde 20 yağlarda gelmesi gerekmektedir.

Beslenme üç ana, üç ara öğün olacak şekilde ayarlanmalıdır. Egzersiz kesinlikle aç karnına yapılmamalıdır. Egzersiz sırasında kan şekerinde düşük olacaktır. Egzersize ana öğünden bir saat veya ara öğünden yarım saat sonra başlanmalıdır. Egzersiz döneminde basit karbonhidrat yiyecekleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Sindirim yavaş olacağından protein ve yağlar ile tercih edilmemelidir. Bunların yerine daha çok egzersiz sırasında performans artıracak olan karbonhidratlar tercih edilmelidir. Örneğin makarna, pirinç pilavı gibi öğünler tercih edilebilir.

İlgili>>  Evde on beş dakikalık spor programı nasıl uygulanır?

Egzersiz sonrasında azalan glikojen depolarını yerine koymak için ilk bir saat çok önemlidir. İlk bir saatte yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Bir porsiyon peynirli makarna, bir avuç kuru meyve karışımı, badem yenebilir.

Egzersiz yapanların dikkat etmesi gerekenler

Egzersiz yapanlar yeterli sıvı tüketmelidir. Günlük 3 lt civarında su tüketilmelidir. Özellikle egzersiz sırasında sıvı kaybı çok olacağından sıvı tüketimi çok önemlidir.Egzersiz sonrasında ise kaybolan mineral kayıplarını yerine koymak için maden suyu tercih edilebilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç