Eğitim: Laik mi Dini mi?


kamuran karacaEğitim-sen Genel Başkanı Kamuran Karaca TEOG sisteminin AKP hükümetinin eğitime siyasal müdahalesi olduğunu belirtti.

 

 

İnançla herhangi bir problemimiz yok

Din ile inançla bir problemimiz yok, bu toplumunda yok, bizim itiraz ettiğimiz not dinsel içerikli müdahalelerin artmış olması. Felsefe dersleri azalırken din dersleri çoğalıyor. Okul öncesinde fiili eğitim verilmeye başlandı. 4+4 eğitim sisteminden sonra itikatklar nesiller yetiştirme hedefi ideolojik olarak ortaya koyuyor. Seçmeli din dersleri ki buralarda milli eğitim müdürlükleri üzerinden, okul müdürlüklerine yazı gönderilerek TEOG sınavına göre yönlendirmeler resmi yazılar ile başlandı. Seçmeli derslere okul müdahelesi ile yapılmaya başlandı.

İlgili>>  Fatih projesi sınıfta kaldı

94 bin çocuk imam hatip okuluna gitmeye zorlandı

Seçmeli din derslerinin çocuklar seçmesi için ikna telefonları oluşturuluyor, çocuklar imam hatip okullarına gitsin diye baskı yapılıyor.

Ak Parti döneminde imam hatiplerin sayısı 250 iken bugün 950 ye çıkarıldı. İmam Hatip okullarında artışın yapıldığını görüyoruz. Çocuklar tercih yaparken meslek lisesi grubuna imam hatiplerde dahil edildi ve 94 bin çocuk imam hatip okuluna gitmeye zorlandı.

Bunun yanında hikaye kitapları dağıtma gibi uygulamaların bundan öncekilerde olmadığı kadar ısrar var itirazımız buna.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç