Ece Temelkuran’ın yeni kitabı “Devir”


 

Gazeteci – Romancı Ece Temelkuran yeni bir kitap yazdı, romanın adı Devir. 1980 darbesinin hemen kıyısında ceryan ediyor.  Ece Temekuran yeni kitabı Devir’i anlattı.

12 Eylül romanı değil

Devir, bir kaç anlamı olan bir devir, devretmek, tur anlamında ve fiil olarak devrim gibi anlamları var. Göründüğü kadar siyasi değil kitap. 12 Eylül romanı değil aslında.

Bu ülkede yıllarca nesiller boyunca insanlar öldü ve biz unutulmayacak dedik. Bunlar öğretmenler, öğrenciler, gerillalar olabilir. O ölümler arasında bir de normal hayat vardı. Bu ülkenin arasında bir de hayat vardı. Ben hatırlamayacaklarımızın bu ülkenin kaderini belirlediklerini düşünüyorum. Okuyanlar görecek ki bir çılgınlık dönemini anlatıyorum. Her gün insanlar öldürülüyor ama bir yanda magazin konuşuluyor. O dönemde delirmişçesine Bületn Ersoy konuşuluyor. Sanki herkes bir cadı arıyor o dönemde, herkes Bülent Ersoy’a yükleniyor.

İlgili>>  Beraber Yürüttük biz bu yıllarda

Yeni bir çocukluk icad ettim

Çocukların kahraman olduğu dünya edebiyat tarihindeki kitapların hepsini okudum, genelde iki yöntem var, çocuğu hiç bir şey bilmeyen biri olarak gösterirler ya da çocuğu büyümüşte küçülmüş olarak gösteriyorlar. Bende çocuklarla konuştum ve sonuç olarak bir çocukluk icad ettim. Edebiyatta önemli olan şey şu, kitap sizi ikna ediyorsa başarılıdır. Şimdiye kadar okuyanlar kendi çocukluklarına bakıyormuş gibi hissettiklerini söylediler.

Ben hiç içine girmediğim bir kavganın yenik tarafı olarak büyüdüm. Benim gibi insanların hepsi öldürülmüş insanlarla tanıştı, onların yası ile büyüdü. Bizim kuşak bilinmeyen bir hüzünle büyüdü. Bizden sonraki kuşak unuttu, 12 Eylül kendini de unutturdu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç