Düztabanlık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir


selim muğrabiAyak Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, düz taban tanımı yaptı ve düz tabanların nasıl ayakkabı alması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Düz taban nedir

Ayağın normal anotomisi dışında yaylama görevi de var, ayağın iç tarafında herkesin yuvarlak bir kavise ihtiyacı var. Bunun görevi yaylanmasıdır, düz tabanlık olarak atfettiğimiz şey bu yaylanmayı sağlayamaması toprağa değen bölümün yanlış yerlere yayılması sonucu olan bir durumdur. Ayakta bir düz tabanlık var ise muhakkak eşlik etmekte olan bir basma kusuru d vardır. Genellikle düz tabanlar ayaklarını içe çevirerek içe basma hareketi yapıyorlar. Böylece bu kişilere arkadan baktığınız zaman genellikle ayakkabılarının dış bölümünü yerler. Yeni bir ayakkabı alındıktan sonra topukların dış köşeyi yanlış basmadan dolayı erimiş durumdadır.

Düz tabanlıların en sık rastladığı hastalıklar

Düz tabanlık ile ilgili şikayetlere baktığımız zaman en önemli şikayet kişinin ayakta durduğunda, uzun süreli yürüyüşerler ortaya çıkan ağrılar bunlar; kaval kemiği ağrısı, diz ağırı ve bel ağrılarının ortaya çıkması. Ancak ayağa dönecek olursak, bu kişiler genellikle üç tane ana şikayet ile doktora geliyorlar, topuk bölgelerinde ağrı oluyor, ayak baş parmağında şekil bozuklukları, ayak yanlış bölgede yük taşıdığı için nasır sorunları ile geliyorlar.

Düz tabanlık ve topuk dikeni

Düz tabanlardaki topuk ağrısı kişi ayakta durduğunda ortaya çıkar, burada topuk dikeni ile düz tabanı bir birinden ayırmak gerekir. Topuk dikeni de düz tabanlarda gözükebilir ama teknik olark baktığımızda düz tabanların ağırısı yürüdükçe ortaya çıkar. Topuk dikeninde ki ağrı daha sert bir ağrıdır, düz tabanlıkta ise hastanın yorulduğu zaman hissettirdiği bir rahatsızlıktır.

Nasıl bir ayakkabı alınmalı

Ayak sağlığının en önemli sorunun çözme metodu iyi ayakkabı kullanmaktır, ayağınız şiştiğinde ya da yoruluğunda size sorun çıkarmayacak ayakkabı tercih edin, muhakkak ayakkabıyı denerken ayağınızın konforuzu sağlamak amacı için akşam üstü ayakkabı almayı tercih edin. Çocuklara ayakkabı tercih ederken, önü geniş topuğu yüksek ayakkabı almayı unutmayın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç