Duyusal Bütünleme Bozuklukları Nelerdir?


 

Duyusal bütünleme sürecinin herhangi bir aşamasında bir problem ortaya çıktığında, duyusal alıcılarımız sinir sistemimize giderken merkezi sinir sistemimizde karşılaştığı herhangi bir problemde ya da sinir sistemimizi yorumlarken meydana gelen herhangi bir problemde duyu bütünleme bozuklukları ortaya çıkar.

Duyu bütünleme bozukluklarında normal davranışı normal adapte davranışları ortaya çıkaramayız. Örneğin duyusal motivasyon bozukluğu ve duyusal kaynaklı motor problemler şeklinde gözlemlenebilir. Bunlar duyu bütünleme bozukluklarının temel şekilleridir. Günlük hayatımızda yaşadığımız problemlerin ya da problemli bir çocuğun sistemlerini temeller içerisinde değerlendirilir ve tedavi ederken bu bozukluklar tedavi edilir.

Okul çağında duyu bütünleme bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Okul çağına gelmiş çocuklarda duyu bütünleme bozuklukları dikkat dağınıklığı şeklinde gözlemlenebilir, uykuya dalma, uykulu olma şeklinde, hiperaktif olma şeklinde gözlemlenebilir. Kalem tutuma yazı yazma, makas ile kesme gibi ince motor becelerilerde bir takım sorunlar yaşayabilirler. Arkadaşları ile iletişim kurmakta sorunlar yaşayabilirler. Beden eğitimi derslerinde sıkıntı yaşayabilirler.

Koordinasyon gerektiren, motor beceri alanlarında sorun yaşayabilirler. Dersler ile ilgili bir takım problemlerde sorun yaşayabilirler. Okul döneminde derste uzun süre hareketsiz oturma çok zordur. Etraftaki objeler, eşyalar, kalabalık, dışarıdan gelen herhangi ses bu çocukların kontrasyonunu bozar. Görsel uyaranların çokluğu ile ilgili bir takım sıkıntılar yaşarlar.
İşitsel uyarıların çokluğu ile ilgili sıkıntılar yaşarlar.

Bu konuda problem yaşayan çocuklarınız var ise duyu bütünleme alanında bir değerlendirme talep edebilir çocuğunuzu bu konuda yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç