Dünyayı Sarsan Hyperloop Projesi Nedir?


 

 

Güney Afrika asıllı Amerika’lı girişimci Elon Musk 2013 yılının Ağustos ayında yayınladığı bir raporda internet alemini alt üst eden bir raporu duyurmuştu. Hyperloop adı verilen bu proje insanları heyecanlandırdığı gibi kafalarda bir çok soru işareti bırakmıştı.

Saatte 1200 km ile yolculuk yapılacak

Hyperloop, manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yükseltilmiş bir tüpün içerisinde çok hızlı ilerleyen ve de insan taşıyan bir kapsüldür.

Hyperloop yere değmeyen ve tüpün havası alındığı için sürtünmesiz ortamda büyük hızlara ulaşan kapsül ve saatte 1200 km hıza ulaşmaktadır. Yapılan bu kapsülde Los Angeles ile San Francisco arası 30 dakikaya inmektedir. Bu şehirler arasındaki yolculuğu uçak ile 1 saat 15 dakikada yapabilirsiniz.

Enerjisini güneşten alacak

Hyperloop’un en büyük özelliklerinden birisi enerjisini güneşten alması ve son derece çevreci olması. Bunun yanında ulaşımın maliyeti de düşüyor. “Uçak kadar hızlı tren kadar ucuz” sloganı ile lanse edilen proje hayata geçmesi halinde fiyatının 30 dolar olacağı söyleniyor.

Böylesine büyük projeyi hayata geçirmek için engellerde bulunmakta. Elon Musk daha önceki yaptıkları ile insanlığa umut aşılamaktadır. Hyperloop projesinin önünde politik, ekonomik engeller olmasına rağmen uygulanabilirliği hayal değil. İnsanlığın ulaştığı teknoloji projenin yapımına olanak sağlamaktadır.

Hyperloop projesi için engeller

Elon Musk

Hyperloop için yakın zamanda yapılacak bir proje olmasa da bu projenin hayata geçmesi için 10 sene diyenler çoğunluktadır, bu projenin test merkezi açılmış durumda. Kapsül hayata geçtikten sonra kapsülün içerisindeki hava önde birikecek ve bu hava yavaşlamaya sebebiyet verecek. Elon Musk bu sorun için tüpün daha büyük yapılmasını önerdi böylece havanın bir kısmı üstten arkaya geçecekti.

Diğer engel ise insanlar 1200 km hız ile giden basınçlı kapsülün içerisine binmeye ikna etmek zor. Dışarıyı göremeyen kapsülün içerisinde baş dönmesi ve mide bulantısı yaşanabilir, bunu aşmak için kapsülün içerisine doğa manzarası konulması öngörülmüş. Eğer insanlar ilk yolculuklarında kötü şeyler hissederlerse bu durum ve proje sonlanabilir.

California’daki arazi fiyatlarının yükseliği ve kanunların böyle büyük bir projeye hazır olmaması nedeniyle bu projeyi ilk Dubai’de görme olasılığımız var. Proje bedeli 6 milyar denilse de bunun 10 milyar dolar gibi bir rakama ulaşması bekleniyor.

Eğer Hyperloop hayata geçerse kara yolu, deniz yolu, hava yolu gibi bir ulaşım sektörü olacak ve ulaşımda çığı açacak.

Hyperloop okyanus üzerinden yapılacağını düşünürsek ve kıtalararası bir yolculuk yapılacağını düşünürsek heyecanlanmamak elde değil.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç