Dünyaya En Çok Zarar Vermiş İnsanın Hayatı: Thomas Midgley


 

Dünya tarihinde pek çok büyük felaket gördük. Adolf Hitler ve Stalin gibi milyonlarca insanı sistemli şekilde öldüren diktatörler, acımasız komutanlar, Josef Mengele gibi büyük işkenceciler veya Carl Panzram ve Ted Bundy gibi seri katiller… Ama bunlardan hiçbiri dünyanın en kötü insanı Thomas Midgley kadar dünyaya zarar veremedi…

1884 yılında ABD’de dünyaya gelen Thomas, çocukluğu boyunca kimya ve makina mühendisliğine ilgi duyuyor ve babası gibi bir bilim adamı olmayı istiyordu. Ama bilimi sadece para kazanma aracı olarak görünce. Etkisinden kurtulamadığımız dünyayı değiştiren bir çok büyük felakete yol açtı.

Dolapları zehir saçtı ve atmosferi deldi

1920’de buzdolabı üreten soğutucu firmalar zarar ediyordu. Thomas, bu sektördeki açığı gördü ve ısıyı emme özelliği olan Kloroflorokarbon gazını keşfetti. Üretim maliyetinin düşük olması nedeniyle özellikle bu gaz diğer icatların en gözde kimyasal madde konumuna geldi. Kullanımı artınca dünyada bu gazın girmediği ev kalmadı. Bu gazı bulan Thomas’a kimyasal birliği onur madalyası verdi.

Ama insanlık kısa bir süre sonra fark edecek ki hızla yayınlan Kloroflorokarbon karbon gazları sadece 10 yıl içerisinde dünyayı koruyan ozon tabakasının yüzde 4 ünü yok etmiş ve etmeye de devam etmekteydi. Gazın kullanımı 50 yıl sonra yasaklanmış olsa da etkileri sadece dünya atmosferi yok etmekle kalmadı. Dünyadaki bütün insanların solunum yolu ile vücutlarına etki etmiştir. Ozon tabakasında ve tüm dünya nüfusunda bu hasarı düzeltmek ne yazık ki mümkün değildir.

Araçları zehir ile yaptı

1920’li yıllarda farklı bir keşif ile gündeme gelen Thomas, bu sefer tetrefil kurşunu benzine karışınca verimin artacağını buldu. ABD kimya cemiyeti keşfi için 1923’te ödül verdi. Daha güvenli yol olmasına rağmen düşük maliyet nedeniyle onun patentini kullanmayı tercih etti. Thomas ilk iş olarak tetretik fabrikası kurdu, O zengin olurken fabrikada zehirlenme ve ölümler olmaya başladı. 1923 yılında zehirlenen kişi Thomas olunca, anladım ki ciğerlerim etkilendi diyerek Miami’ye geziye gitti. Ancak bütün otomobil firmaları Thomas’ın zehrine milyar dolarlık yatırım yapmış, bütün araçlar tetretin kurşunu ile üretilmiş ve pazarlama kampanyaları bunun üzerine kurulmuştu. Artık tüm dünyadaki motorlu araçlar on yıllarca tetreit kurşun yaydı ve dünyayı zehirledi.

Thomas’ın yaptığı bu arabalardan bizde etkilendik. Vücudumuzdaki kurşun miktarı bir önceki yüzyılda yaşayan insanlara göre 600 kat daha fazla ve bu miktar psikoljimizi de etkilemekte. Kurşuna kısa süreliğine maruz kalmak bile zeka geriliğine neden olur. Thomas bütün insanlığın IQ puanını ortalama yüzde 5 düşürüldüğü söylenmektedir.

Çevre tarihçisi John Maddly, dünya tarihinde hiçbir canlı çevreye ve insana Thomas Midgley kadar zarar vermedi demiştir.

Thomas’ın son buluşu ise sadece kendisine zarar verdi. Felç nedeni ile yatalak haline gelen Thomas hareket etmek için makina yaptı ve yaptığı makaralar boğazını kesti. Tek başına ozon tabakasının yüzde 4’ünü yok eden, tek başına dünya nüfusunun hepsini zehirleyen Thomas, kendi yaptığı makinasının dişleri boğazına takılmış ve 55 yaşındayken boğarak öldürmüştür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç