Dünyanın sınırları zorlanıyor


dünya

Bilim insanları, Dünya için tehlike olan 9 sınırdan 4’ünün aşıldığını belirtiyor. Bir dergide yayınlanan makalede Dünya’nın artık zorlandığına dikkat çekildi. Bu çalışmada 18 bilim insanın imzası var.

İnsanlar dünyanın sınırlarını zorluyor. 18 bilim insanın katkı koyduğu makalede araştırmacılara göre bu dünya için tehlike çanları çalıyor demek. İklim değişikliği, ekolojik dengenin bozulması, fosfor seviyesinin aşılması durumlarının sonucunda Dünya sınırları zorlanıyor.

Araştımacılar göre ekonomik büyüme, tüketim, teknoloji, doğaın dengesini bozuyor. Böyle giderse 100 yıl içinde dünya dengesini kaybedecek, Dünya yaşanacak bir yer olmaktan çıkacak. Araştırmacılar önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırmacılar havanın kirliliğine de dikkat çekiyor. Günümüzde artık kırsal kesimlerde yaşayan insanlar, şehirlerde yaşayan insanlardan daha çok sağlıklı bunun sebebi olarakta şehirdeki hava ve yiyecekler olarak gösteriliyor. Günümüzde artık en yaygın olan kirlilik su, hava, toprak, ses ve radyasyon kirliliğidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in