Dünyanın En Zeki İnsanı William James Sidis


 

Dünyada geçmişten günümüze bir çok bilim adamı bir çok zeki insan yaşamıştır. İlk aklınıza gelen kim diye sorsalar pek çoğumuz Tesla ya da Einstein deriz. Ama dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak bilinen William James Sidis’tir.

Tarihte yaşamış en zeki insan olarak bilinen Sidis 1 nisan 1898 yılında doğmuştur. Sidis’in ailesine bakacak olursak babası Borus Sidis Harward Üniversitesinde psikoloji ve psikiyatri eğitmeni idi. Annesi Sara ise tıp doktoruydu.

William James Sidis’i özel kılan ne idi?

6 aylıkken alfabeyi öğrenen Sidis, 18’lik aylıkken gazete okumaya başlamıştır. 3 yaşına geldiğinde ise ilk yabancı dili olan latinceyi öğrenmiştir. İlk okul çağına geldiğinde ilkokul birinci sınıfı 1 günde, ikinci sınıfı 2 günde, üçüncü sınıfı 3 ayda, dördüncü sınıfı 1 haftada, beşnici sınıfı 15 haftada, altı ve yedinci sınıfı ise 5 ayda bitirmiştir. Yaklaşık 1 senede 7 yedi yıllık eğitimini tamamlamıştır.

8 yaşına geldiğinde ise ingilizce, latince, ibranice, fransızca, almanca, rusça ve yunancayı konuşabiliyor ve her tülü makaleyi okuyabiliyordu. 9 yaşlarında ise anatomi üzerine makaleler yazmaktaydı.

18 aylıkken okumaya başladığı gazetelerde artık kendi hakkında haberler yayınlanıyordu. 8 yaşında babasının çalıştığı üniversiteye başvuran ve tüm yazılı ve sözlü sınavlardan çok başarılı şekilde geçen Sidis, Harvard üniversitesi kurulu duygusal yoğunluğa ulaşmadı diye red etmiştir.

11 yaşına geldiğinde tekrar üniversiteye başvurmuş ve bu sefer kabul edilmiştir. Kabul edildiği yıl Harvard üniversitesinden bağımsız olarak 4 boyutlu objeler hakkında ders vermeye başlamıştır. Hatta verdiği konferansları izleyenler arasında Harvard üniversitesinden bir çok eğitim görevlisi bulunmaktaydı.

Siyasi görüşü ve dini

16 yaşında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra bilim ile uğraşması gereken bir beyne sahip olduğu halde kendisi hukuk alanında ilerlemeyi tercih etmiştir. Yaşadığı 46 yıl boyunca 4 kitap yazmıştır. Çok iyi şekilde konuştuğu 40 yabancı dilin yanı sıra bir de kendisinin ürettiği lingerbult isimli bir dil vardır.

Üniversiteden sonra hukuk ile ilgilenen ve bu yolda ilerleyen Sidis’in marksis bir görüşü vardır. Bu görüşü yüzünden bir gün katılığı 1 mayıs kutlamalarından birinde tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Ailesi tanınmış olmasından dolayı cezası ev hapsi olarak değiştirilmiştir. Cezasını tamamladıktan sonra günlük işlerde çalışan ve hayatını idame ettirmeye çalışan Sidis, ateist olduğundan dolayı eleştiriliyor ve sahip olduğu marksis görüşten dolayı bir türlü insanlar tarafından kabullenilmiyordu.

Çocukluğunda onu öven dergiler gazeteler artık Sidis’i eleştiriyor ve her zaman onu zor durumda bırakıyordu. Sidis, 17 temmuz 1944 yılında hayata gözlerini yummuştur, ölüm nedeni ise beyin kanamasıdır.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dünyanın en zeki insanı 13 asırda yaşamış”muhammet ekmelüddin baberti”
    mezarı”aşağı kırzı köyü Bayburtta,saygı ile . Türkey.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç