Dünyanın en yüksek iq ye sahip 10 insanı


IQ yıllardır tartışılan bir konu, kimi bilim insanları IQ’yu bilimsel bir olay görürken, kimileri ise IQ’yu dikkate almamaktadır ve bir sonuca ulaşılmış değildir. Zekanın çok çeşitleri olduğu bilindiği için, zekanın tek boyutta ölçülemeyeceğini söyleyenlerde var. Ama şu bir gerçek ki IQ’su yüksek olan insanlar topluma her zaman rehber olmuşlardır. Aşağıdaki 10 kişi normal insanlardan bir hayli IQ’su yüksek insanlar. İşte bilinen en yüksek zekaya sahip insanlar.

Stephen Hawking, IQ-160;

İngiliz teorik fizikçi Stephen Hawking, popüler bir fizikçidir. Fizik konusunda yeni bir şeyler ortaya atmış ve zamanlar söylediklerinin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabında fizik dünyasında yeni yaptığı keşifleri anlatmışır. Big Bang kitabı ile de 10 haftada 10 milyon kopya satarak fikirlerinin ne kadar önemli olduğu ve birçok kişi tarafından takip edildiği tescillenmiştir. Hayatı film oluyor ve 2015’te vizyona girmesi bekleniyor.

 

hawking-

 

 

Albert Einstein-IQ 160-190 ;

Albert Einstein deyince ilk akla gelen görecelik kuramı, görecelik kuramını ortaya attığından bu güne kadar yapılan her araştırma Einstein’i desteklemiştir. IQ’su en yüksek insanlar arasında en ünlü olandır. Aynı zamanda “Mantıklı düşünce kişiyi “a” noktasından “b” noktasına götürür. Hayal gücü her yere” sözünün sahibi.

 

albert-einstein

 

 

Judit Polgar, IQ -170 ;

IQ’su yüksek olan bu kadın, satrançta Grandmaster rütbesini elde etmiştir. Gary Kasparov’u yenerek dünyada çok başarılı bir satranççı oldu. IQ değeri bunun üzerine ölçüldüğünde yüksekliği şaşırtıcı olarak kabul edildi.

 

judit-polgar

 

 

Leonardo da Vinci, IQ 180-190 ;

Uzmanlar ve bilim adamlar Vinci’nin IQ’sunun 180-190 olduğunu söylemişlerdir. Zamanın bilge adamı olan Vinci’nin neredeyse bilmediği, anlamadığı bir alan yok gibidir. Vinci, resim, heykel, müzik, matematik, mühendislik, jeoloji, botanik ve haritacılık konularında uzmandı. Eliyle kusursuz çember çizdiği söylenmekte. O zamanlarda denizaltı projesini öne sürerek bir deha olduğunu ispatlamıştır. “İyi geçirilmiş bir günün, mutlu bir uyku getirmesi gibi; iyi yaşanmış bir hayat da mutlu bir ölüm getirir.”sözünün sahibi.

İlgili>>  Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

 

leonardo-da-vinci

 

 

Marilyn Vos Savant, IQ-190 ;

1946 yılında doğan ve genç yaşlarda 1980 yılında IQ değeri olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Savant, o dönemin en yüksek IQ değerine sahip olan kadın olarak ünlendi. Daha sonraları yazarlık yapmaya başladı ve bugün halen köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

 

marilyn-vos-savant

 

 

Gary Kasparov, IQ-194 ;

Tüm zamanların en büyük satranç ustası kabul edilen Kasparov, dünyada pek çok birinciliği olan Rus satranç ustasıdır. IQ derecesi 195 olarak belirlenmiştir. Bu sayı o zamana kadar ölçülen en büyük IQ değeri.

 

gary-kasparov

 

 

Kim Ung-Yong, IQ-210;

1963 Güney Kore doğumlu Kim Ung Young 6 aylıkken komuşmaya başladı. 6 dil bilmekte, yaklaşık 11 yıl NASA için çalıştı ve ülkesine dönerek öğretmenlik yapmaya başladı.

 

kim-ung-yong

 

 

Christopher Hirata, IQ-225 ;

1996 yılında 13 yaşındayken Uluslararası Fizik Olimpiyatları şampiyonu oldu. 14 yaşında California Teknoloji Enstitüsü’ne kaydoldu ve doktora yaptı. 31 yaşında bugün astrofizik öğretmeni olarak California Teknoloji Enstitüsün’de çalışmaktadır.

 

hirata-

 

 

Terence Tao, IQ- 225-230 ;

Avustralyalı matematikçi Terence Tao, tanınmış bir dahidir. Hong Kong’tan Avustralya’ya göç eden fakir bir ailenin çocuğudur. 2006 yılında matematikte mükemmellik ve yenilikçilik ödülünü almıştır. Los Angeles California Üniversitesinde öğretmenlik yapmaktadır.

 

terence-tao

 

 

William James Sidis, IQ- 250-300 ;

Tarihin beklide en yüksek IQ değeri William James Sidis’indir. 1898 doğumlu olan Sidis, 11 yaşında Harward üniversitesine girdi. Daha sonra öğretmenlik yaptı. Fakat, hiçbir zaman sosyal hayata uyum sağlayamadı hatta sanatoryuma bile yattı. Tedavi sonrası normal bir hayat yaşamaya başladığında 46 yaşında beyin kanaması ile hayatını kaybetti.

sidis

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç