Dünyanın En Lüks Hapishaneleri


Dünya üzerinde olan ve halen varlığını sürdüren lüks hapishaneler.

Halden Hapishanesi – Norveç

mutfak

2010 Yılında Norveç’de kurulan hapishane, mahkumlara olan pozitif tutumuyla sıradan hapishanelerden ayrı bir yere sahip. Daha çok bir rehabilitasyon merkezine benzeyen hapishanede mahkumlara sunulan olanaklar, normal insanları bile cezp edecek nitelikte.

3.300 mahkuma ev sahipliği yapan hapishaneye girer girmez, mahkumları sanat eserleri karşılıyor. Bunlara ek olarak mahkumlar, spor alanları, sosyal alanlar, tam donanımlı personelle sağlık hizmetleri gibi pek çok olanağa erişebiliyorlar.

Hapishanenin böyle bir yaklaşım sergilemesinin asıl nedeni ise, mahkumları, bu tarz aktivitelerle rehabilite etmek ve topluma geri kazandırmak. Bu yöntemin işe yaradığı ise su götürmez bir gerçek zira, Norveç’de ABD’ye göre hapishaneye geri dönme oranı %50 daha az.

Qincheng Hapishanesi – Çin

yemek

1958 yılında Pekin’de Sovyetler Birliğinin yardımıyla savaş suçluları için inşaa edilen Qincheng hapishanesi, Çin’deki yüksek güvenlikli hapishanelerden birisi. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, ülkedeki tek hapishane.

1990’lı yıllarda kabuk değiştiren hapishane, yüksek nüfuzlu politik suçlulara ev sahipliği yapmaya başlayınca mahkumlara geniş hücrelerde, kişisel televizyon, yazı masası, duş, tuvalet ve çamaşır makinesi gibi diğer hapishanelerde pek rastlanmayan hizmetler sunulmaya başlanmış.

Ek olarak, mahkûmlar yaş aralığına göre diledikleri yemekleri seçebilmekte de özgürler. Hapishanenin açık alanlarında ise, üniforma giymeleri zorunlu değil.

HM Addiewell Hapishanesi – İngiltere

hapishane

2008 Yılından beri İskoçya’da hizmet veren hapishane, tam bir öğrenme kurumu desem yeridir. Zira, buradaki mahkumlar, haftada tam 40 saat yetenek geliştirme eğitimi alıyorlar ve hapishanede, bu eğitimi sağlayacak bilgisayarlar da dahil her türlü ekipman mevcut.

Hapishanenin böyle bir tutum sergilemesinin amacı ise, mahkumları dışlamadan topluma kazandırmak ve iş sahibi olmalarına yardımcı olmak.

Leoben Adalet Sarayı – Avusturya

avm

Avusturya’da yer alan hapishane, kendini bir adalet sarayı olarak tanımlıyor ve girişinde ise, “Özgürlüklerinden yoksun bırakılan herkese, insanca ve kişinin doğuştan sahip olduğu onura saygı gösterilerek davranılır.” Yazıyor.

Sadece tutumuyla değil, dışarıdan bakıldığında modern bir binayı andıran yapı, mahkumlara sunduğu hizmetlerle de bu görünüşü pekiştirmiş vaziyette. 205 kişiye ev sahipliği yapan adalet sarayında, mahkumlar daha çok odaya benzeyen modern hücrelerde yaşıyor.

Bastoy Hapishanesi – Norveç

dffg555

Norveç’in başkenti Oslo’nun yakınlarında Bostoy adasında yer alan hapishane, hem mahkumlara sunduğu imkanlar ile hem de dünyanın ilk ekolojik hapishane olmasıyla oldukça özel bir yer.

Hapishanede ki mahkumlar, bahçıvanlık, işçilik, hayvancılık gibi işlerde çalışmak ile yükümlü. İş saatleri ise 08:30 ve 15:30 arasında. Bunun karşılığında 10 dolar alan mahkumlar paralarını ise adadaki bakkallarda harcayabiliyorlar. Yaklaşık 100 mahkumun yer aldığı hapishanede mahkumlar adada olduklarına dair imza vermek ile yükümlü.

Aranjuez Hapishanesi – İspanya

aile

İspanya’da yer alan hapishane, ailesi olan bir suçlunun belki de gidebileceği en güzel hapishane. 36 hücresi olan hapishanede çocuğu olan mahkumlar aileleri ile kalabiliyor. Çocukların hapishane ortamından etkilenmemesi için 3 yaşına kadar anne ve babalarına kadar büyümelerine izin veriyor.

Çocukların gelişimini sağlıklı bir şekilde sağlayabilmesi için ise hapishane içerisinde anaokulu, oyun alanları ve hatta çocuk psikologları mevcut.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç