Dünyanın En Büyük Köpekbalığı – Megalodon


Yüzerken karşınıza çıkmasını umduğunuz en son şey bir köpekbalığıdır. Onlar denizlerin ve okyanusların efendisi olarak bilinirler. Güçlerinin yettiği tüm balıkları ve deniz canlılarını avlamaya çalışırlar. Dünyada 400’den fazla köpekbalığı türü olduğu biliniyor. İnsanlar tarafından tanınan köpekbaalığı ise büyük beyaz köpekbalığıdır. Büyükbeyazlar, 6 metre uzunluğa ve 1.5 ton ağırlığa sahip olabilirler. Ağızlarındaki 100’den fazla keskin diş ve saldırgınlıkları sayesinde günümüzün en yırtıcı köpek balığı türüdür.

Megalodon ise büyük beyaz köpekbalığının atasıdır ve 20 metre uzunluğundadır. Megalodon 40 tona varan ağırlığı ile okyanuslarda yaşamış en büyük canlıydı. Adının türkçe karşılığı büyük diş olan bu köpek balığının 2.5 milyon yıl önce soyunun tükendiği düşünülüyor. Günümüzden en büyük balığı olan büyük beyaz köpek balığını megalodon ile karşılaştırdığımızda köpek balığı onun yanında çok ufak kalmaktadır.

 

megalodon

 

Megalodon günlük 1000 kg et tüketmek zorundaydı. Günlük olarak karnını doyurmak için balina ile besleniyordu. 20 cm dişleri sayesinde balinaları rahatlıkla avlayabiliyordu. Megalodon hala yaşasaydı küçük tekneleri rahatlıkla yutar, gemileri rahatlıkla batırabilirdi. Bu büyük hayvanların tam olarak neslinin neden tükendiği bilinmiyor ancak bunu hakkında bazı teoriler mevcut.

Megalodon’ların nesli neden tükendi

1- Megalodonlar boyutları gereği balina yiyorlardı, o dönemde yaşayan balinalar, günümüzde yaşayan balinalar gibi yılın belirli dönemlerinde göç etmek zorundaydı, balinalar nereye giderse megalodonlarda oraya gidiyordu. Bugün Panama kıstağı bölgesinde ki volkanik aktivite yeni bir kara parçası olan Panama Kıstağı’na sebep oldu, diğer tarafta kalan megalodonlar bir kaç yıl içerisinde aç kalarak açlıktan yok olmaya başladı.

2- Dünyada meydana gelen iklim değişikliği sebebi ile deniz suları soğumuştu, soğuk su yüzünden bir çok balina türü yok olmuş hayatta kalanlar ise başka bölgelere göç etmişti. Balinaların yol olması veya göç etmesinden dolayı megalodonlar besin kaynaklarının önemli bir kısmını kaybetti ve bu durum zaman içinde megalodonların soyunun tükenmesine yol açtı.

3- Bazı bilim insanlarının megalodonların soyunun tükenmediği düşünüyor, onlara göre bu tür devasa canlılar için okyanusta yeteri kadar yiyecek var. Bu teoriyi savunan bilim insanlarına göre; megalodonlar değişen sıcaklığa göre okyanusun diplerine sığınmışlardır ve orada yaşamlarını sürdürmektedirler.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç