Dünyanın 5 süper uçağı


Antonov An-225

uçak
Antonov Ukrayna’nın yaptığı ve Antono tasarım bürosunun yaptığı stratajik bir uçaktır. Uzay mekiğini taşıma amaçlı yapılmıştır ve büyük nakliyatlarda kullanılır, kargo taşımacılığında kullanılan bu uçaktan sadece bir adet mevcut. Uluslararası havacılık tarafından gunnies kitabına tam 240 alanda aday gösterilmiş.

 

Lockheed SR-71 Blackbird

uçak2
Gelişmiş casus uçağıdır. Dünyanın en hızlı jet uçağı olma özelliğine de sahip. 1966 yılında üretilmiştir. Yalnız 2 kişilik mürettebatı vardır ve 1995 yılında kullanımdan kaldırılmıştır. Ayrıca bu uçaklarda yansımaları önlemek için siyah renk yapılmış ve kara kuş ismi de verilmiştir. Hızı ise saatte 3.500 km. 25 bin metrede uçabilir.

 

Airbus A380

uçak
Günümüzde seri üretim çerçevesinde üretilen dünyanın iki katılı 850 kapasiteli, sivil lüks hava aracıdır. İlk ticari uçuşunu 2007’de yapmıştır.

 

İHA

iha
İnsansız hava aracı. Genel adı ile bilinen dron uzaktan kumandan edilen ya da belirli bir plan içerisinde kendiliğinden hareket eden uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen uçaklar günümüzde çok kullanılmaktadır. İHA’lar bazen yangın söndürmek içinde kullanılmaktadır. Bu uçaklar savaş uçakları için zor tehlikeli işlerde kullanılır.

 

F 22

uçak2

Yırtıcı kuş adı verilen uçak, hava üstünlüğü odaklı düşük radar izi ile tak kişilik ve çift motorlu bir uçaktır. Tasarımı ve gövdesinde kullanılan malzemeler tarafından radara yakalanmıyor ve böylelikle düşman sahasına gizlice girip önce saldırıyı gerçekleştirebiliyor. Çok yüksek manevra kabiliyeti vardır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç