Dünyada Yasaklanmış 6 İlginç Oyuncak


 

Sebepleri bir birinden farklı dünyada yasaklanmış 6 oyuncak ve hikayesi.

 

Irkçı bebek

oyuncak bebek

Bebekte maymun yazıyor ve maymun bebeğe muz uzatıyor, bu firma tam bir ırkçı. Bütün ırkçılık faaliyetleri var. Firma Amerika‘da ve bu üretilen bebek yüzünden soruşturma açılmış durumda.

 

Lahana bebek

oyuncak bebek 2

80’li yılların lahana bebeklerini hatırladınız mı? bu bebeğin özelliği ağzındaki motor aracılığı ile lastik şeyleri yiyebilmesiydi. Çocuklarını parmaklarını lahana bebeğe sokmak istemesi kaçınılmazdı. Açma kapama düğmesi bile yoktu.

 

Gökyüzü dansçısı

oyuncak

Barbie ve helikopterden ilham alınarak üretildi, bebeğin altından bulunan kodu kendinize doğru çektiğinizde bebek metrelerce yükseğe uçabiliyordu. Uçabiliyordu ama bir çok sorunu meydana getirdi, pervanesi bir bebeğin gözüne saplandı ve çocuk geçici körlük geçirdi çünkü plastiği sertti. Ailesi firmayı şikayette etti, bu olaydan sonra dünya üzerinden 10 milyona kadar satış yapan oyuncak 2000 yılında devlet tarafından yasaklandı.

İlgili>>  Oyuncaklarına Benzeyen Bebekler

 

Direk dansı yapabilen bebek

oyuncak bebek

Yetişkin oyuncağı gibi görünse de tamamen çocuklar için üretilmişti. Bebek yukarıdan aşağıya kayarak disko dansı yapıyordu. Bu oyuncak çok sürmeden Amerikan hükümeti tarafından yasaklandı.

 

Boncuklu dots

oyuncak kutusu

Kanada’da kurulan bir firma 2007 yılında küçük boncuklardan oluşan bu oyuncağı tanıttı. Suyla ıslandıklarında kimyasal reaksiyon sonucu bir araya gelerek şekiller oluşturuyorlardı. Ancak üretiminin ilk senesinde milyonlarca ürün piyasadan geri çekildi. Çünkü boncukların içerisinde kimyasal madde vardı ve bu madde çok kuvvetli bir sakinleştiriciydi ve bir çok çocuğun komaya girmesine yol açtı.

 

Telif hakkı nedeniyle yasaklanmış, oyuncak.

oyuncak

1971 yılında San Francisco’da üretilen hava korsanları oyuncağı adı verilen oyunun yasaklanma sebebi diğerlerine göre farklı. Oyuncağın ana karakteri Disney karakterlerinden biri olan Miki fareye aitti. Telif hakkı iddiası ile dava açıldı ve oyuncak yasaklandı.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç