Dünyada ve Türkiye’de obezite görünme oranları ne durumda?


 

 

Diyet ve egzersizi de içeren yaşam sitilindeki değişiklikler obezite ve fazla kiloların tedavisinde kullanılan geleneksel olarak kullanılan yöntemler olmuştur. Ancak bu modelitelerin obezitenin geriye döndürülmesinde yeterli olamadıkları görülmektedir.

Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde obezite her geçen gün artış göstermektedir. Obezitenin en sık görüldüğü ABD’de kronik hastalıkları önleme ve kontrol merkezi tarafından yapılan ulusal beslenme ve sağlık araştırma çalışmasına göre; obezite görülme sıklığı 2005-2006 yılında erkekler de yüzde 33’ün üzerinde, kadınlarda ise yüzde 35’in üzerinde tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; beslenme alışkanlıkları ve hayat standartlarımızın değişmesi ile obezite sorunu ülkemiz insanları içinde giderek yükselen oranlarda bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde görüldüğü gibi gün geçtikçe artmaktadır.

İlgili>>  Biorezonans İle Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığın tarafından yapılan Türkiye beslenme ve sağlık araştırması önce çalışma raporuna göre; Türkiye’de obezite sıklığı erkekler yüzde 20.5 kadınlar da ise yüzde 41 olarak tespit edilmiştir. Tüm toplumda ise görülme sıklığı yüzde 30.3 olarak bulunmuştur. Çocuklarda ise Türkiye’de 0-5 yaş arası çocuklarda erkeklerde yüzde 8.5 kızlarda ise yüzde 10.1 olarak tespit edilmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç