Dünyada Bulunan En Büyük Taş Blok


 

 

Eski çağ medeniyetlerinde piramitleri düşünürsek eski antik Mısır’da piramitlerde kullanılan taş blokların ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. M.Ö 334 yılında Büyük İskender’in kurduğu Heliopolis’teki dev taş Alman arkeologlar tarafından Lübnan‘da taş ocağında bulunmuştur.

Bir mühendislik harikası olan ve güzel kesilmiş olan taş blok kesinlikle şu an ki zamanda yapılmış değil, eski zamanda yapılmış bir taş blogtur. 19.6 metre boyunda. 6 metre genişliğinde 5.5 metre yüksekliğinde olan taş bloğun tahmini ağırlığı 1.650 ton.

Eski zamanlarda yapılan büyük piramitleri düşünürsek taşlar nasıl yerinden oynadı, hala bir gizem ve hala bu sorunun cevabı akılları kurcalamakta. Lübnan’da bulunan bu taşı yerinden oynaması bile imkansız. Yakınlarında taşınması için yapıldığı düşünülen 1.2 ton ağırlığında diğer taş blogta olduğu gibi bırakılmıştır.

İlgili>>  Üç Gözlü Adam Bill Durks'ün İlginç Hikayesi

Nerede kullanacaklardı?

Yapılan araştırmalar sonrasında dev taş bloğun en yakın olan ve o zamanlar roma kolonisi altında bulunan ve jüpiter tapınağı denilen yerde kullanılması düşünülmüş olabilir. Jüpiter tapınağına bu iki taşı götüremediklerinden dolayı orada bırakmışlar ve kullanamamışlardır.

O zaman ki teknolojide bu taşların yapılması ve taşınması imkansız. Şu anki teknoloji ile de kaldıramayız. Hangi teknolojiyi kullanarak veya hangi akıl yapısı ile bu taşları yerinden oynatmayı başarmışlar bilmiyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç